дома информација вест СЗО: Пандемијата може да се „победи“ и без вакцина

СЗО: Пандемијата може да се „победи“ и без вакцина

715
0

Експертите од СЗО предвидуваат дека на пандемијата предизвикана од корона вирусот може да и се стави крај дури и во случај да не се изнајде вакцина.

-Со придржување кон препораките за здравства заштита луѓето може да се заштитат од корона вирусот и да го искоренат, се претпоставките на експертите од СЗО.

Во моментот на вакцина против корона вирусот работат неколку институти во Британија, Кина, а засега само Русија има пријавено конечени вакцина производи.

СЗО ја отрфли руската вакцина под изговор дека е „избрзана и не ги поминала сите потребни фази на тестирање, поради што се става под сомнение безбедноста за употреба на вакцината“.

претходниот член,Борба за човекови права во САД заврши со уште една афроамериканска жртва на полициска бруталност: Велосипедист убиен со повеќе од 20 куршуми за сообраќаен прекршок
Следната статијаБрзи тестови за корона набрзо ќе се продаваат низ аптеки за ефтина сума на пари