дома информација вест Производителите на автомобили ја тужат американската влада во врска со царините за...

Производителите на автомобили ја тужат американската влада во врска со царините за увоз од Кина

742
0

Големите производители на автомобили ја тужат американската влада во врска со данокот за увоз што им го наметна на кинеските делови, пишува Би-Би-Си.

Тесла е последната компанија од низата која им се придружува на другите производители кои се противат на острите тарифи воведени од администрацијата на претседателот Доналд Трамп, и која бара отштета.

Соединетите држави и Кина воведоа даноци на стоки и услуги како дел од трговската војна.

Тензиите меѓу Вашингтон и Пекинг во последниве недели повторно ескалираа, најмногу поради споровите околу технолошките компании.

Производителите на автомобили поднесоа бројни тужби до Меѓународниот трговски суд со седиште во Њујорк.

Во својот извештај, Мерцедес Бенц го обвини Вашингтон за „(започнување) неограничена трговска војна што влијаеше на над 500 милијарди долари увоз од Народна Република Кина“.Во својот извештај, Тесла ги нарече тарифите „произволни и каприциозни“, со проценка дека тие претставуваат „злоупотреба на дискрециони надлежности“.

Основачот Илон Маск сака да се поништат царинските давачки, но и „надомест на штета, со камата“ на платените даноци, се наведува во пријавата.

Трговската војна започна во 2018 година меѓу двете најголеми економии во светот.

Американскиот претседател Доналд Трамп долго ја обвинуваше Кина за нефер трговски практики и кражба на интелектуална сопственост.Од друга страна, во кинеското јавно мислење постои перцепција дека Соединетите држави се обидуваат да го запрат подемот на Кина како глобална економска сила.

Претходно оваа година, двете нации потпишаа договор „фаза 1“ за нормализирање на односите, со делумно ставање крај на спорот.

Вашингтон се откажа од царините на кинеските производи во вредност од 160 милијарди долари, особено електрониката за широка потрошувачка.

Извор: Nova Ekonomija