Традиционалната новогодишна ноќ на Тајмс Сквер во Њујорк , која привлекува многу посетители, ќе биде откажана за прв пат во последните 114 години, поради пандемијата на коронарниот вирус.

Наместо тоа, ќе се организира виртуелна новогодишна забава на истото место што милиони луѓе ширум светот ќе можат да ја следат преку Интернет, пишува Њујорк Пост.

Познатата кристална топка, како оваа, ќе слета на Тајмс Сквер, означувајќи го крајот на старата и почетокот на новата година.
Сепак, организаторите забележуваат дека ограничен број луѓе ќе бидат ослободени на Тајмс Сквер заради емитување на приемот.

„Единственото нешто што нема да се промени е одбројувањето на полноќ на 31 декември“, рече Тим Томпкинс, претседател на Алијансата „Тајмс сквер“, кој го организира приемот во Њујорк .
Тој додаде дека полицијата ќе направи кордон околу Тајмс Сквер на 31 декември годинава со цел да спречи масовен собир.

Коронавирусот го одложи и познатиот карневал во Рио. Имено, училиштата за самба во Рио денес одлучија да го одложат познатиот карневал, кој требаше да се одржи во февруари 2021 година, поради пандемијата на коронавирусите.

Училиштето Лиеса не објави нов датум за одржување на фестивалот, но изјави дека тоа зависи од вакцината, пренесува Ројтерс.

“Многу е тешко да се има карневал без вакцина. Нема шанси карневалот да се одржи во небезбедни услови”, рече претседателот на Лиеж Хорхе Кастањеира, додавајќи дека карневалот може да се одложи најдоцна до јануари 2022 година, за да не се наруши следниот карневал.
Тринаесет бразилски училишта за самба дефилираат за време на карневалот на Самбодром пред околу 90 000 жители на Рио, но и пред бројни туристи од целиот свет, а датумот се менува секоја година во зависност од римокатоличкиот период на Великиот пост.

Градското собрание на Рио де Женеиро треба да донесе одлука за улични забави што обично се одржуваат за време на карневалот, пренесува АП.

Првиот случај на коронавирус во Бразил е регистриран на 26 февруари, ден по крајот на карневалот.

Скоро сите училишта за самба се поврзани со работничката заедница, а пред училиштата да започнат да се натпреваруваат во 1930-тите, карневалот се одржуваше на улиците, пред да се пресели во Самбодром во 80-тите години на минатиот век

Последен пат карневалот беше одложен за два месеци во 1912 година поради смртта на тогашниот министер за надворешни работи и оттогаш прославата не ја спречи Втората светска војна.

Извор : B92 ;