Францускиот претседател Емануел Макрон ги обвини либанските лидери дека ги кршат ветувањата поради неуспехот да се формира влада по разорната експлозија во пристаништето Бејрут во август.


На прес-конференцијата посветена на Либан, Макрон рече дека политичката елита решила да ги „предаде“ своите обврски и дека извршиле „колективно предавство“ со тоа што не формирале влада.

Либанскиот премиер Мустаха Адиб вчера поднесе оставка, велејќи дека не е во можност да формира реформска влада.

Одлучија да ја предадат својата обврска да формираат влада – им рече Макрон на новинарите, додавајќи дека му е „срам“ од водачот на таа земја.

Извор: Novosti.rs

претходниот член,Единствен град во Македонија кој нема активни случаи на КОВИД19
Следната статијаМислевте дека Шведска е „земја на соништата“, но всушност реалноста е многу поинаква:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде