дома информација вест Последици од КОВИД19 се чувствуваат и после 6 месеци кај излекуваните пациенти

Последици од КОВИД19 се чувствуваат и после 6 месеци кај излекуваните пациенти

614
0

Во медицинската пракса се забележани случаи на повторно заразување со КОВИД19, но и последици кај излекувани пациенти што долго време се чувствуваат.

Излекуваните пациенти често се жалат на болки во градите, а понекогаш и сериозни потешкотии за доаѓање до воздух и нормално дишење.

Студија на неколку лекари потврди дека најголем дел од излекуваните пациенти имаат и оштетување на срцевиот мускул.

Животот пред болеста и после болеста не е ист и покрај тоа што ќе се излекувате – вели Игор.

Игор Џантар (43) открил дека е позитивен на корона вирус на 6ти Март, а тврди дека до ден денеска ги чувствува симптомите на вирусот и покрај тоа што сега не е заболен со корона и не го шири вирусот.

Извор: Novosti.rs

претходниот член,Нов период на затегнување на мерките во борбата против пандемијата со КОВИД19
Следната статијаЕве која категорија на родители имаат право на отсуство од работа

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде