Раководството на полициските сили на државата Њујорк се повлече од функцијата по смртта на црнецот кој беше приведен со качулка и беше ограничен за време на апсењето.

Најавувајќи го своето пензионирање, началникот на полицијата во Рочестер, Ла’рон Рон Синглетари изјави дека не може да застане затоа што се искривува неговото постапување со случајот.
Големото жири ќе помогне да се утврди дали треба да се покрене обвинение за смртта на Даниел Пруд во март.

Седум полицајци вклучени во неговото апсење се суспендирани.

За 41-годишниот Пруд се вели дека страдал од акутни проблеми со менталното здравје кога била повикана полиција. Полицајците го нашле како трча гол на улица при слаби снежни врнежи и го ограничиле со „плукана качулка“, што е дизајнирано да ја заштити полицијата од плунката на притворените.

Тие ја снимија полициската бруталност - потоа се соочија со реакција
Дали вирусните видеа можат да ја запрат полициската бруталност?
Не пукај, јас сум инвалид

Снимките од инцидентот се појавија неодамна, палејќи нови протести три месеци откако антирасистичките демонстрации ги потресоа САД по смртта на Georgeорџ Флојд во Минесота.

Што рекоа началниците на полицијата?

Главниот командир во својата изјава во вторникот рече: „Како човек со интегритет, нема да седам со скрстени раце додека надворешните субјекти се обидуваат да го уништат мојот карактер“.

„Погрешното карактеризирање и политизацијата на дејствијата што ги преземав откако бев информиран за смртта на г-дин Пруд не се заснова на факти и не е она за што се залагам“, додаде тој.

Заменик-началникот Џозеф Морабито исто така рече дека ќе се пензионира, додавајќи дека работел на полициските сили 34 години.

Шефот на полицијата негираше дека неговиот оддел се обидел да ги чува деталите за смртта на Пруд надвор од очите на јавноста.

Синдикатот на полицијата соопшти дека полицајците ја следеле нивната обука „чекор по чекор“.

Плуканата хауба е стандардна опрема за полицајците, рече Мајкл Мацаео, претседател на клубот на скакулци на полицијата во Рочестер, синдикат.

Тој додаде дека полицајците биле во тешка позиција обидувајќи се да помогнат на некој што изгледа дека имал ментална болест.

Како почина Даниел Пруд?

Снимката од полициската камера на телото, добиена од семејството, го покажува г-дин Пруд како лежи на земја додека полицајците го ограничуваат. Г-дин Пруд, кој не носел оружје, може да се види како веднаш се придржува кон офицерите.
Додека седи на патот, тој се вознемирува, наизменично бара пари или пиштол и плука на земја.

Еден офицер вели дека г-дин Пруд им рекол дека има „Ковид-19“ и тие му ја ставаат аспираторот.

Може да се види еден офицер како со двете раце ја притиска главата на г-дин Пруд, велејќи „престани да плукаш“. Г-н Пруд престанува да се движи и молчи, а полицајците забележуваат дека се чувствува ладно.

Г-дин Пруд бил пренесен во болница со брза помош. Неговото семејство се согласи да биде симнат од животна помош една недела подоцна на 30 март.

Медицинскиот преглед на округот Монро пресуди дека смртта на г-дин Пруд е убиство предизвикано од „компликации на асфиксија во услови на физичко ограничување“, според постмртно испитување.

Во извештајот за обдукција се наведени и „возбуден делириум“ и акутна интоксикација од фенциклидин, или лекот PCP, како фактори што придонесуваат.

Извор : BBC ;