дома информација вест Макрон во втора посета на Бејрут, надгледува како се одвива реконструкцијата со...

Макрон во втора посета на Бејрут, надгледува како се одвива реконструкцијата со помош на француски војници и ресурси

770
0

Како што вети пред помалку од еден месец, францускиот претседател Емануел Макрон вчера се врати во Бејрут за да види како напредува реконструкцијата на градот уништена во експлозијата на 4 август, во која загинаа 188 лица и беа повредени 6.500.


Франција и Либан имаат посебна врска, поради нивното заедничко минато. Оваа земја порано беше француски протекторат, па посетата имаше посебна симболика, веднаш по назначувањето на новиот премиер Мустафа Адиб.

Макрон утрото го помина во пристаништето кое беше уништено во експлозијата, каде околу 400 француски војници сè уште учествуваат во расчистувањето на урнатините. Медиумите во Париз велат дека тој дејствувал како „инспектор за труд“ и „управител на градилиштето“.

Тој го посети и носачот на хеликоптери „Тонер“ („Гром“), кој достави помош за повреденото население. Тој побара помош од Либан за да биде подобро координиран.

Напладне, тој ручаше со домаќинот Мишел Аун во Претседателската палата. Макрон истакна дека Париз е подготвен да организира меѓународна конференција за помош на Либан во октомври.

Извор: Novosti.rs