Денеска училиштата во Косово и Албанија ќе започнат со работа.

Одлуката за почеток со работа на училиштата беше донесена од страна на министерствата за образование и наука во консултација со стручни лица.

Наставата ќе се одвива под посебни протоколи, а и двете држави имаат предвидено алтернативи во случај на затворање на некое од училиштето поради случаи на корона вирусот.

Министерствата на владите на Косово и Албанија најавија дека се обезбедени услови за далечинско учење и дека се подготвени за одговор на сите можни сценарија.

Извор: Сител

претходниот член,Нов модел на маски кој задолжително ќе го носат само наставниците, а еве зошто:
Следната статијаВо моментот низ болниците во Македонија се хоспитализирани 338 пациенти заразени со КОВИД19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде