Прашање: Имам 18 години и ми е дијагностициран Аспергер.

Навистина сум загрижен дека тоа ќе влијае на мојата можност да имам исполнувачка врска и сексуален живот.

Размислувам да влезам во врска со Интернет, бидејќи некои пријатели имаа успех во тој поглед, но моите проблеми со зборувањето со други и говорот на телото го прават тежок предлог.

Повеќето од моите интеракции со нови луѓе беа поттикнати од пријатели, семејство, едукатори или работодавци.

Се грижам дека, без да им кажувам на потенцијалните партнери за мојата состојба, ќе наидам како чуден и сексуално неспособен.

Тоа е коцка што морав да ја направам многу пати – дали да ги известам луѓето или да чекам да дознаат сами.

Кога станува збор за таква нијанса и сложена социјална ситуација како што е датирањето и сексот, чувствувам дека едноставно не сум создаден за тоа.

Што можам да направам за да им помогнам на моите шанси за среќа на ова поле?

Одговор: Вашето прашање покажува дека веќе имате добро разбирање за вашите потенцијални предизвици за секс и врска.

Но, и покрај тоа што сте добиле специфична дијагноза, сепак сте единствено човечко суштество со многу да понудите вистински партнер.

Наместо да се прашувате: „Дали ќе бидам прифатлив за другите?“ наместо тоа, разгледајте ги многу поважните универзални прашања: „Што ми треба во врска, сексуална или друга?

И, како можам најдобро да најдам љубовен и консензуален начин да ги исполнам моите потреби, како и да помогнам да ги задоволам потребите на некој за кого би можел да се грижам?

Вашата психолошка реалност треба да биде приватна ако ја сакате – тоа навистина не е туѓа работа.

Ако се етикетирате – особено рано во врската – му давате дозвола на друго лице да ве прифати и дефинира такви.

Кога ќе се појави некое прашање, можеби е подобро да се каже, на пример: „Едноставно, не ми е пријатно со Х“, наместо да му дадам некому дијагноза што би можела да ја истражува – евентуално да даде неточни информации.

Повторно, вие сте единствени. Најдете свој начин да се поврзете со некого.

*Памела Стивенсон Коноли е психотерапевт со седиште во САД, специјализирана за лекување на сексуални нарушувања.

ИЗВОРГардијан
претходниот член,Карактеристики на остроумните и интелигентните луѓе!
Следната статијаСе повеќе деца го имаат: Информирајте се за Аспергеров синдром

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде