Уште од почетокот на пандемијата во Германија немаше толку многу незадоволство од владата на канцеларката Меркел.

Според последната анкета на јавното мислење, граѓаните сакаат побрзи вакцинации и повеќе тестови и повеќе укинување на забраните, пишува Дојче веле.

Се помалку има разбирање за мерките на германската влада во сузбивањето на пандемијата, покажуваат резултатите од редовната месечна анкета на јавното мислење „Дојчланд тренд“ (Дојчланд тренд).

Дури 47 проценти од испитаниците ги поддржуваат мерките за забрана, а 20 проценти од нив сакаат мерките да бидат уште построги.

Меѓутоа, кога се поставуваат специфични прашања во врска со мерките што се спроведуваат, излегува дека незадоволството и недоразбирањето се на многу високо ниво, се наведува во трудот.

Владините мерки за набавка на вакцини и организирање вакцинации се најлоши.

Со цел да се спречи некој да помине низ редот, дистрибуцијата на вакцини и вакцинации се врши во специјални центри – и тие главно се уште празни од повеќе причини. Три четвртини од испитаниците не можат да разберат зошто не оди побрзо и поефикасно, се наведува во истражувањето.

Треба да се напомене дека тестот беше спроведен на почетокот на оваа недела, пред одлуката вакцините да бидат достапни на матичните лекари од следниот месец, што многу веројатно ќе го забрза процесот.

Се поголем број испитаници се загрижени за мерките за поддршка на економијата, а две третини од испитаниците се незадоволни од начинот на кој политичарите преземаат мерки против коронавирусот.

И покрај сè, владата на канцеларката Ангела Меркел добро се снајде во анкетите досега.

Минатиот месец 55 проценти од испитаниците биле задоволни од нејзината работа, но тоа задоволство сега падна на 50 проценти.

Во исто време, 49 проценти од испитаниците изразуваат јасно незадоволство од мерките на владата.

64% од луѓето се уште се лично задоволни од канцеларката Меркел, па затоа таа е сè уште најпопуларен политичар во Германија.

Треба да се напомене дека таа поддршка беше поголема за дури пет проценти минатиот месец.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Регистрирани уште две нови руски вакцини против коронавирусот
Следната статијаЗошто не смеете да пиете алкохол пред и по вакцинирање за ковид

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде