Официјална Москва има намера да ги вакцинира повеќето граѓани до есен. Според плановите, до мај Русија може да произведе вкупно педесет милиони домашни вакцини – пренесува порталот Дојче веле.

Сите три вакцини добија одобренија за употреба пред третата фаза на клинички студии во кои вакцината се тестира на десетици илјади волонтери. Така, во август минатата година Спутник V стана првата одобрена вакцина во светот.

Само по одобрување, вакцината беше тестирана како дел од тестирање на 40.000 луѓе.

Пред пандемијата, вакцината или лековите се користеа само по третата фаза на клинички студии и откако независни експерти ќе ги прегледаат резултатите.

За време на оваа пандемија, многумина прибегнаа кон водење на втората и третата фаза на студијата паралелно – за да ги забрзаат работите.

После третата, следува четврта фаза: подолг период, се следат ефектите на вакцината кај општата популација.

Во Русија, како Спутник V, EpiVacCorona (во октомври) и CoviVac (во февруари) беа одобрени пред третата фаза.

Очигледно, ќе има и други руски вакцини. Според извештаите, вакцината наречена Мир-19 ја поминала првата фаза на тестирање.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,По укинување на АстраЗенека во многу земји, се огласи и компанијата
Следната статијаРасте незадоволството кај Германците од Ангела Меркел

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде