Неопходно е да се воздржите од алкохолни пијалоци неколку дена пред и по вакцинацијата против ковид.

Алкохолот, како што предупредуваат британските експерти, и пренесува Daily Mail, може да го намали имунолошкиот одговор на организмот на вакцината.

Алкохолот го менува составот на милијарди микроорганизми кои живеат во цревата и тие играат значајна улога во спречувањето на инвазијата на бактерии и вируси.

Алкохолот ги оштетува имуните клетки во крвта

Инаку, консумирањето алкохол резултира со оштетување на имуните клетки во крвта, вклучително и лимфоцити, чија главна улога е да го штитат организмот од бактерии, вируси, габи и паразити, како и од туѓи тела кои минуваат низ природните бариери на кожата и мукозните мембрани.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Расте незадоволството кај Германците од Ангела Меркел
Следната статијаКазненопоправните установи како причина за тероризмот во Европа

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде