Џејмс Маршал „Џими“ Хендрикс, е роден во 1942 година во градот Сиетл (САД). Од 27 ноември 2022 година (датумот на неговото раѓање), започнува огномет на текстови во спомен на Хендрикс кој сè уште не запира, што е не е ни чудо кога станува збор за еден од најдобрите на сите времиња.

Британски менаџер на своето патување низ САД го слуша Хендрикс како ја изведува Hey Joe во еден клуб и е воодушевен. Тој го поканува во Британија, а бидејќи единствениот услов на Џими да се сретне со Клептон како менаџер не бил проблем, Џими набрзо се нашол во Лондон, каде се дружи и свири со најдобрите гитаристи од неговата ера.

Џими Хендрикс и „Искуство“ ги сочинуваа џез-тапанарот Мич Мичел, гитарист и пејач на групата Animals кој стана басист Ноел Рединг и Џими Хендрикс. Триото звучеше апсолутно неверојатно на сцената, предводено од леворак црнец кој џвака бескрајни сола на бел Fender (за десничари) на педалата wah-wah.

Блузот што беше основата на свирката стана попродорен, суров и иновативен, звучен од засилувачите на Маршал и споен со педалата за прекумерно возење. Триото едноставно звучеше како да се од друга планета. Екстремно кратка кариера (1967-71) остави огромно влијание не само на рок и блуз, туку и на музиката воопшто.

На крајот на 2022 година, гитаристот кој беше пријател со Џими и кој е жив денес, Џеф Бек, ја изведува песната „Little wing“ во спомен на Хендрикс на неговата турнеја. Ова го направија многу други музичари ширум светот.

Little Wing е екстремно кратка песна од две минути со неколку развиорени акорди и само навестување на соло кое завршува набргу. Од песната е онаа снимена од Стиви Реј Вон, кој му оддаде фер почит на Хендрикс. Така, меѓу многуте песни по кои е препознатлив Хендрикс, „Little Wing“ стана онаа што го прави бесмртен.

„Земи се што сакаш од мене, летај на мало крило“ (Take anything you want from me, fly on little wing)

Автор: Жарко Павловиќ – дипломиран професор по филозофија и музички критичар

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Компанија која ги казнува вработените кои им пречат на своите колеги дури тие користат годишен одмор или слободни денови
Следната статијаРеификација на брачниот партнер