Њујорк (Си-Ен-Ен Бизнис) Серијалот „Брзи и бесни“ направи многу акробации во текот на изминатите 20 години.

Во „Бесни 7“, ликот на Двејн Д „Рок“, ликот на Џонсон лета со брза помош од мост и влета во дрон. Во „Брзи пет“ автомобилите влечат огромен трезор на банка низ улиците на Рио и во „Брзи и бесни 6“ кулминацијата се одвива на најдолгата писта во филмската – и најверојатно човечка – историја.

Но, „F9“ – најновиот продолжеток во високо-октанската блокбастер франшиза на Universal – можеби ќе треба да ја направи  досега најхрабрата финта на брендот: спас на индустријата на кино салите.

Во средата, Универзална го објави најновиот трејлер за филмот, кој конечно ќе се појави во кината на 25 јуни по повеќе одложувања. Далеку од акцијата со потпис на серијата, приколката е потсетник „за твое лице“ и „зачувај го датумот“ на фановите на франшизата и индустрија на која навистина и требаат неколку хитови на бокс-офисот.

И, како што веројатно претпоставивте откако го погледнавте трејлерот, франшизата „Брзи и бесни“ не е суптилна. Има многу акција, многу бркања и многу „о Боже, дали тие навистина го сторија тоа?“ – сите големи предности за кино сала кога влегуваат во нивната историски профитабилна летна сезона.

Кино салите одбележуваат помалку од една година од кога скоро целосно се уништи нивниот бизнис поради пандемијата Ковид-19, која ја затвори масовната забава. За да се вратат на нешто што дури и се приближува до нормалното, им треба публиката да се симне од своите каучи и да седне седишта во кино салите – а филмовите којшто ве повикуваат да бидат прикажани на најголемиот можен екран се најдобриот начин да се постигне тоа.

Големите филмови со големи блокбастери отсекогаш биле важни, но тие се уште посуштински сега, бидејќи повеќе студија избираат да издаваат филмови во кината и на услугите за стриминг истовремено или, што е пострашно за бизнисот, да ги заобиколат кино салите.

ВЛЕЗЕТЕ ВО „F9“.

Бидејќи има неколку потенцијални блокбастери закажани за објавување од сега до 25 јуни (сета почит кон „Круела“ и „А тивко место – Дел II“), враќањето на билетарницата за отворање „Ф9“ ќе се следи многу внимателно – потенцијален камбек за одржливоста на киносалите во пост-пандемичен свет.

Исто така, ќе се создаде слика за тоа како реагира пазарот на глобално ниво, бидејќи Fast & Furious е изразито глобален бренд.

Серијата заработи скоро 6 милијарди долари на светскиот бокс офис од првиот филм, 2001 година „Брзи и бесни“, според Комкор (СКОР), а продолженијата се претворија од приказни за улични трки во Лос Анџелес до меѓународна шпионажа – трансформација што експоненцијално го прошири својот глобален отпечаток.

На пример, „Судбината на бесните“ од 2017 година донесе 1,2 милијарди долари ширум светот – повеќе од 80% од продажбата на билети во странство.

Еден од најголемите пазари за оваа серија е Кина, која стана врвен филмски пазар во светот. Ако „F9“ погоди таму, како и во САД, тоа, заедно со вакцинациите кои се зголемуваат, може да им даде доверба на студија за повторно објавување на повеќе филмови во кината.

(од лево) Ремзи (Nathalie Emmanuel) и Дом (Vin Diesel) во блокбастерот “F9,” режиран од Justin Lin.

Исто така, може да и даде поголема стимулација на публиката да се врати во „Синеплекс“ откако толку долго беше отсутен. На крајот на краиштата, ништо не крева врева како хит. И, тоа би било добра вест за Дизни (ДИС) чијашто Марвелова „Црна вдовица“ ќе се прикажува во кината и на Дизни + само две недели подоцна, на 9 јули.

Спротивно на тоа, ако „F9“ ја промаши ознаката на бокс-офисот, тоа би можело да претстави остра слика за киносалите. На крајот на краиштата, ако големите, пријатни толпи, глобалните филмови не можат да пополнат места – во текот на летото, од сите сезони – што може?

На крајот на краиштата, има многу време помеѓу трејлерот од средата и објавувањето на филмот на 25 јуни, а „Ф9“ не е единствениот голем филм што се отвори оваа година. Сепак, сопствениците на Холивуд и театар ќе внимаваат како премиерата се наближува.

Кино салите веќе имаат докази дека публиката сака да се врати на филмовите – барем за блокбастерите. Ворнер Брос. „Годзила против Конг“, чија премиера беше прикажана во кината и ХБО Макс минатиот месец, е најголемиот хит на пандемијата. Филмот, во кој се искачуваат двата иконски филмски чудовишта, заработи повеќе од 360 милиони долари ширум светот благодарение на солидните отварања и во САД и во Кина. (Ворнер Брос, како Си-Ен-Ен, е во сопственост на ВорнерМедиа.)

Значи, ако радиоактивен гуштер кој се бори против џиновски мајмун може да привлече толпи луѓе во кино во март, тогаш сигурно Вин Дизел трчајќи низ камион кој експлодира додека паѓа од карпа, може да го стори истото во јуни.