Данска престана да ја користи вакцината на Оксфорд-АстраЗенека за Ковид-19 поради загриженост за ретки случаи на згрутчување на крвта, таа е прва европска земја што го стори тоа целосно. Овој потег се очекува да ја одложи програмата за вакцинација на земјата за неколку недели.

Неколку европски земји претходно накратко го прекинаа користењето на оваа вакцина.  Додека повеќето сега продолжија со вакцинациите со AstraZeneca, но често со ограничувања на постарите возрасни групи.

Јужна Африка исто така ја паузираше употребата на оваа вакцина, и покрај тоа што Џонсон и Џонсон е претпочитана вакцина поради нејзината ефикасност против јужноафриканската варијанта. И за Astra-Zeneca и за Johnson & Johnson, несаканите ефекти на тромбоза се исклучително ретки. Згрутчување на крвта е „многу редок несакан ефект на AstraZeneca“.

Што треба да знаете за безбедноста на вакцините

Проширувањето на вакцините во ЕУ е критикувано од Светската здравствена организација (СЗО) за премногу бавно и постои загриженост дека ова последно доцнење може да донесе дополнителни превирања. Двете вакцини работат според сличен метод, познат како аденовирусни вектори.

Зошто Данска ја запира вакцината АЗ?

Данските власти соопштија дека сите 2,4 милиони дози на вакцината АстраЗенека ќе бидат повлечени до ново известување. Данскиот здравствен орган соопшти дека студиите покажале повисока од очекуваната фреквенција на згрутчување на крвта по дози, што влијае на околу еден од 40 000 луѓе.  Доаѓа откако два случаи на тромбоза во Данска беа поврзани со вакцинации, објави АФП. Еден од случаите, кај 60-годишна жена, бил фатален.

Генералниот директор Сорен Бростром рече дека тоа било „тешка одлука“, но Данска имала други вакцини на располагање, а епидемијата таму во моментот е под контрола.

„Претстојните целни групи за вакцинација е помалку веројатно сериозно да се разболат од Ковид-19“, рече тој. „Ние мора да го измериме ова од фактот дека сега имаме познат ризик од сериозни негативни ефекти од вакцинацијата со AstraZeneca, дури и ако ризикот во апсолутна смисла е мал.“

Сепак, рече дека не може да се исклучи можноста оваа вакцина повторно да се користи во некое друго време.  За време на прес-конференцијата, шефот на данската Агенција за лекови, Тања Ерихсен се онесвести и беше пренесен во болница како претпазливост. Агенцијата подоцна објави на Твитер дека таа се опоравила.

Скоро еден милион луѓе во Данска се вакцинирани, приближно 150.000 од нив добиле вакцини  на Астра Зенека. Вакцините Pfizer / BioNTech и Moderna исто така се користат.

Како функционираат аденовирусните вакцини?

Аденовирусите се наоѓаат кај луѓето и другите животни. Научниците користат модифицирана верзија на еден од овие аденовируси, позната како вектор, за да доставуваат важни упатства до клетките, според американскиот Центар за контрола на болести (ЦДЦ).

Тие работат така што влегуваат во клетките и ја користат машинеријата за да произведат безопасно парче вирус што предизвикува Ковид-19, познат како протеин со шила. Потоа, клетката препознава дека протеинот не припаѓа таму и ова го активира имунолошкиот систем да се спротивстави на она што го смета за инфекција.

Овој процес им овозможува на нашите тела да научат како да нè штитат од Ковид-19, според ЦДЦ.

Регулаторите сега испитуваат дали невообичаен имунолошки одговор на вакцините аденовирус предизвикува ретки, но тешки инциденти на згрутчување на крвта.

Официјален претставник на американската Администрација за храна и лекови за Ројтерс изјави дека е „очигледно“ дека случаите на згрутчување на крвта поврзани со вакцината „Џонсон и Џонсон“ се „многу слични“ со оние поврзани со вакцината „АстраЗенека“.

САД направија пауза во користењето на вакцината „Џонсон и Џонсон“, откако шест жени под 50 години развија ретки згрутчувања на крвта откако добија вакцина. Во Велика Британија 30 луѓе развија невообичаени тромбози, а седуммина починаа по вакцинирањето со Оксфорд-АстраЗенека, од вкупно 18 милиони вакцинирани.

Што прават другите земји?

Некои европски земји ја ограничија употребата на аденовирусни вакцини на постари лица, кои биле помалку погодени од ретката состојба на згрутчување на крвта. По данската објава, Франција соопшти дека на вакцината АстраЗенека гледа како на „основна алатка“.

“Важно е оваа вакцина да продолжи да се распоредува. Тоа е вакцина која е безбедна и работи”, изјави портпарол на француската влада.

Франција исто така ќе продолжи со плановите да им даде вакцина Johnонсон и Johnонсон на лица над 55 години, рече портпаролот. Земјата веќе доби 200.000 дози. Белгија исто така ќе ги даде дозите што ги добила, додека Грција и Италија не.

Во меѓувреме, чешкиот вицепремиер Јан Хамачек рече дека го упатил чешкиот амбасадор во Данска да се обиде да ги купи 2,4 милиони дози на вакцини АстраЗенека што Данците повеќе нема да ги користат.

Г-дин Хамацек рече дека ќе отпатува и за Москва за да организира испорака на руската вакцина Спутник V – друга аденовирусна вакцина – откако нејзината употреба ќе биде одобрена од ЕМА.

Производителот на вакцината Спутник V, Центарот Гамалеја, за Би-Би-Си изјави дека не открил случаи на згрутчување на крвта во врска со нивната вакцина. Во него се вели дека сите вакцини засновани на адевируси се „различни и не се директно споредливи“.

Данска беше првата земја што ја одложи употребата на вакцината АстраЗенека во март. Овој пример го следеа бројни други европски земји.

Повеќе дози на Pfizer-BioNTech за ЕУ

Во посебен развој, Европската комисија соопшти дека Pfizer-BioNTech ќе испорача дополнителни 50 милиони дози на ЕУ во следните неколку недели.

Pfizer-BioNTech е RNA вакцина – нов вид вакцина што користи генетски материјал за да ги научи клетките како да прават копии од вирусот што предизвикува Covid-19, предизвикувајќи имунолошки одговор.

Претседателот на Комисијата, Урсула фон де Лајен, исто така рече дека ЕУ разговара за новиот договор со „Фајзер-БиоНТех“ за испорака на 1,8 милијарди дози во 2022 и 2023 година, кои сите ќе бидат произведени во рамките на ЕУ.

Досега 27 милиони луѓе во ЕУ се целосно вакцинирани.

ИЗВОРBBC News
претходниот член,Британска варијанта на КОВИД-19 помалку сериозна од стравуваното
Следната статијаНајголемиот трик досега на „Брзи и бесни“: Спас на кино салите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде