Почнав да се гледам со мојот дечко пред седум месеци и беше неверојатно.

Го сакам, тој ме смее, тој е толку љубезен кон мене – но сè уште не сме ја совладале спалната соба.

Кога првпат спиевме заедно, тој не можеше да одржи ерекција за да има продорен секс.

Ова го вознемири, и престанав да се обидувам да иницирам секс затоа што едноставно не беше пријатно искуство.

Оттогаш тој нарача Виагра, а ние можевме да имаме секс, но некое време се чинеше како тој да се чувствува непријатно поради тоа.

Тој не ми кажуваше кога земаше и само ќе ја пролееше ејакулацијата врз мене. Му реков како се чувствувам, и сега тој ме прашува дали треба да земе виагра повторно.

Но, јас сè уште се борам со фактот дека не можам само да имам секс со него – тоа треба да се испланира. Ние сме млади и здрави, така што тоа е дефинитивно ментална работа. Јас сум првата девојка со која спиел каде што има вистинска емоционална врска.

Кога имаме секс, е добро – но ја нема таа спонтана атмосфера скок на мене и фрли ме во кревет, и јас едноставно се чувствувам неисполнета.

Никогаш не го иницирам, затоа што не знам дали е подготвен баш во тој момент за секс. Не сакам да го доведам во непријатна ситуација.

Одговор:

Бидејќи сексот е научено искуство, за многу луѓе не е лесен или спонтан. Филмовите и ТВ-емисиите честопати прикажуваат спонтан секс, па затоа е лесно да се добие впечаток дека тоа е норма во односите.

Но, постојат многу важни причини зошто можеби сексот треба да се планира за време на заедничкиот живот на парот – да се вклопи во работата, децата или родителите.

Луѓето кои живеат со болка или попреченост мораат да планираат секс за време кога имаат максимална корист од третманите за ублажување на болката.

Многу е рано да се прилагодите сексуално еден на друг и тој самиот учи како работи неговото тело во контекст на партнерот – затоа обидете се да бидете трпеливи.

Учите важни вештини и сето тоа ќе ви се исплати. Одлучете што навистина сакате, и откако ќе добие поголема самодоверба, нежно побарајте го тоа – што секако може да се постигне со употреба на лекови за поддршка на ерекцијата.

Памела Стивенсон Коноли е психотерапевт со седиште во САД, специјализирана за лекување на сексуални нарушувања.

ИЗВОРGuardian
претходниот член,Колку алкохол е дозволено да пиете по примање на вакцина?
Следната статијаНајвкусните велигденски колачиња, готови за 5 минути

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде