Ќе ви треба буквално, само 5 минути да ги направите овие прекрасни велигденски колачиња кои ќе ги освојат срцата и на најмалите и на повозрасните.

Потребни состојки:

  • 500 мл. млеко
  • 4 кесички ванилин шеќер
  • 4 супени лажици шеќер
  • 4 супени лажици густин
  • 2 чоколади за готвење од јагода
  • 2 лажица путер
  • 4 пакетчиња ресани
  • кокос

Начин на подготовка:

Во сад истурете 500 мл млеко. Додадете ги кесичките со ванилин шеќер. И добро промешајте.

Во истата смеса додадете ги лажиците шеќер и густин. Ставете на тивок оган и мешајте додека смесата не се згусне.

Во веќе згуснатата смеса додадете го чоколадото за готвење и промешајте. Во компактната смеса додадете две супени лажици путер и добро изматете ја смесата.

Земете една ресена и со лажица нанесете од филот по површината. Поклопете со друго ресана колаче.

Слојот од страните израмнете со лажица и на страните нанесете малку кокос.

Подготвени се за послужување!

 

ИЗВОРYoutube
претходниот член,На моето момче му е потребна „Виагра“ за да одржи ерекција
Следната статијаЗа Божиќ и Нова година руска салата, а за Велигден задолжителна е…

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде