Бројни здравствени експерти наведуваат дека вакцината е излез од тунелот и дека само со вакцинирање можеме да ја победиме пандемијата на коронавирус.

Но, некои експерти велат дека по вакцинирањето против ковид-19 не треба да пиете големи количини алкохол бидејќи тоа може да влијае на ефективноста на вакцината, пренесува N1.

Кристофер Томпсон, вонреден професор на Катедрата за биологија на Универзитетот Лојола во Мериленд, рече дека

Повеќето од достапните податоци за тоа како алкохолот влијае на имунитетот и имунолошкиот одговор по вакцинацијата сугерираат дека луѓето треба да избегнуваат поголеми количини на алкохол за време на вакцинацијата период.

Ниту едно клиничко испитување поврзано со одобрени вакцини не забележало дали алкохолот влијае на ефикасноста на вакцините.

Но, Томпсон истакнува дека прекумерната потрошувачка на алкохол може да предизвика помала ефикасност во имунолошкиот систем, односно дека алкохолот може да ја намали ефикасноста на самата вакцина.

ИМУНОЛОШКО НАРУШУВАЕ

Гледаме функционална дисрегулација на многу имунолошки клетки, додека истовремено гледаме зголемување на воспалението и про-воспалителните молекули низ целото тело, објасни Томпсон.

Според Националниот институт за злоупотреба на алкохол и алкохолизам (НИААА), прекумерната потрошувачка на алкохол се дефинира како пиење повеќе од четири алкохолни пијалоци на ден за мажи и повеќе од три алкохолни пијалоци на ден за жени.

Умерените количини не треба да влијаат на ефикасноста на вакцината.

Од друга страна, некои здравствени експерти наведуваат дека некои алкохолни пијалоци по вакцинирањето не треба да предизвикуваат проблем.

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Сè што треба да знаете пред Велики петок! Какви јајца не треба да се купуваат, колку се варат за да не пукнат 
Следната статијаНа моето момче му е потребна „Виагра“ за да одржи ерекција

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде