Оваа состојба е опишана од студент кој се подготвува за испит: – Во искината ноќ околу 4 – 6 наутро има криза. Очите сами се затвораат и компјутерскиот екран станува заматен. Станува толку тешко и поспано.

Мозок: додека спиете, треба да се исчисти од токсините што се наталожиле во текот на денот. По часови будност, често е тешко да се фокусирате или да ги искажете своите мисли со зборови.

Се чувствуваме збунети, не можеме да донесуваме одлуки, тешко се сеќаваме.

На крајот од 24-часовниот буден период, секоја задача што бара концентрација или е донекаде повторлива станува предизвик.

Друга можна последица е појавата на оштетување на видот и слухот, влошување на координацијата рака-око, што пак ја зголемува веројатноста за предизвикување несреќи, на пр. Сообраќајни несреќи.

Може да се појават бес и прекумерна раздразливост. Една непроспиена ноќ го прави човекот помалку отпорен на критики.

Оваа ситуација е особено лоша за шефовите. Истражувањето спроведено врз американски менаџери покажа дека нивната несоница го намалува нивото на мотивација на нивниот тим.

Хормони: Недостатокот на сон го зголемува нивото на кортизол во крвта, па почнуваме да чувствуваме вознемиреност.

Покрај тоа, кортизолот ги разложува колагенските влакна во кожата, така што лицето кое не спие ноќе ќе има блед тен и ќе ги забележи првите брчки порано.

Тело: За време на спиењето, нашето тело ги надополнува резервите на гликоген во црниот дроб и мускулното ткиво.

Останувајќи будни 12 часа или повеќе, ние ги лишуваме од овие можности. Така ќе бидеме поспани цел ден.

По 24 часа будење, можеме да чувствуваме ужас. Тоа е затоа што температурата на нашето тело природно опаѓа во средината на ноќта, па ако останеме будни во тоа време, почнуваме да замрзнуваме, а грчевите во мускулите даваат дополнителна топлина.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Добра вест: Коронавирусот ослабнува, нема нови мутации
Следната статијаНајчиста земја во светот е оваа држава од нашиот регион

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде