Прашање: Јас и мојот сопруг неодамна се венчавме. Тој беше невин во тоа време и јас сум збунетa од фактот што не ејакулира или доживува оргазам.

Тој ме уверува дека му се допаѓа нашето време заедно, но јас се грижам дека може да има некој основен проблем што треба да го провери.

Сексот е неверојатен за мене бидејќи имам повеќекратни оргазми, но сакаме да имаме деца и се плашам дека тоа нема да се случи лесно.

Одговор: Постојат начини за зачнување без сексуален однос и климакс. Но, во однос на неговото сексуално здравје, би било важно да се знае дали некогаш ејакулирал (можеби додека спиел?) или доживеал оргазам.

Ако не, тој секако треба да направи преглед. Но, некои луѓе – на пример, оние кои пораснале во домаќинства каде што постоел високо казнен однос кон развивањето на сексуалноста – природно не го разбираат своето сексуално јас или не откриваат како нивните гениталии функционираат преку самоистражување и мастурбација.

Таквите луѓе обично треба да научат за нивните сексуални реакции како возрасни, а водењето љубов со возрасен партнер може да биде предизвик.

Обидете се да започнете многу нежен, незаканувачки разговор со него, кој може да започне:

Навистина сакам да имам секс со тебе, но ми изгледа малку еднострано, па ме интересира што точно ти причинува задоволство?

Можеби заеднички ќе го откриете одговорот.

*Памела Стивенсон Коноли е психотерапевт со седиште во САД, кој е специјализиран за лекување на сексуални нарушувања

ИЗВОРGuardian.com
претходниот член,Колку долго смеете да ја оставите мачката дома сама?!
Следната статијаПричини да го посетите Бордо: Улиците мирисаат на сирење и вино, шетате по калдрма, а музеите чуваат вековна историја

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде