Мачките се екстремно независни животни, но колку всушност можат да бидат сами. Иако е вистина дека мачките бараат значително помалку одржување од повеќето други домашни миленици, тие сепак се наклонети кон „своите“ луѓе.

Всушност, тие не се разликуваат од кучињата. Домашните мачки кои долго време биле лишени од контакт со луѓе се навистина подложни на чувство на вознемиреност.

  • Колку долго можеме да ја оставиме мачката сама?

Добрата вест е дека просечната возрасна мачка ќе биде добро дури и ако ја оставите на мира додека, да речеме, на работа или кога едноставно не сте дома.

Кога станува збор за подолги отсуства, експертите велат дека мачките не треба да се оставаат сами повеќе од 24 до 48 часа.

Сето ова води до верување дека можеме да оставиме мачка сама, со часови или дури и денови. Оваа претпоставка е неточна и може да биде опасна.

Оставањето возрасна мачка дома додека работи од осум до 10 часа на ден генерално се смета за безбедно.

Младите мачиња се друга приказна. Мачките помлади од четири месеци не треба да ги оставате сами повеќе од четири часа, само по шест месеци можете да ги оставите сами подолг дел од денот.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Лекарите признаа дека брзите тестови од аптеката најчесто даваат лажно негативни резултати на омикрон!
Следната статијаЈас и мојот сопруг имаме одличен секс, но тој не доживува оргазам!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде