Во Бордо, секоја улица, зграда, приватна куќа или двор е уникатен музеј на отворено. Ќе го почувствувате мирисот на сирење и вино, ќе шетате по калдрманите улици и ќе уживате во привлечноста на градот во југозападниот дел на Франција.

Во последниве години, пристанишниот град на бреговите на реката Гарона го привлече вниманието на туристите кон себе како еден од главните градови на виното во светот.

Пријатно време за одење во Бордо е периодот од мај до октомври. Ако сте голем љубител на винската култура, размислете во кое време сакате да ги посетите винарските региони на Бордо.

 

Некои од лозовите насади се многу зафатени и посетителите не смеат да ги посетат за време на бербата на грозјето, која трае од средината до крајот на септември, препорачуваат Travel Magazine.

Посебен шарм на регионот му даваат реките Гарона и Дордоња, кои се влеваат во Атлантскиот Океан во близина на градот.

Најпознатите вински тури ги организираат компаниите Bordeaux Vine Trails, како и Bordeaux. Туристичкиот одбор на Бордо, исто така, може да понуди индивидуални или групни тури низ винските региони.

Иако е светски познат по своето вино, Бордо е исто така дом на изненадувачки број на интересни музеи.

Возбудливата историја се испреплетува со уметнички дела расфрлани низ градот. Златното доба на овој град е во 18 век.

По Втората светска војна започнала обновата на градот кој е еден од најважните француски центри во овој век.

Ова е градот на Виктор Иго, Франциско Гоја и други великани.

Можете да посетите неколку одлични уметнички музеи – ликовна, современа и декоративна уметност и дизајн. Музејот на Аквитанија најдобро ја евоцира историјата на градот и целиот регион.

Националниот царински музеј изложува униформи, мапи и примери на царински служби кои го надгледуваа некогаш најголемото европско пристаниште.

Поморскиот музеј ќе ве доближи до морските авантури и ќе имате можност да уживате во едрени чамци и чамци од сите големини и типови на едно место.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Јас и мојот сопруг имаме одличен секс, но тој не доживува оргазам!
Следната статијаБугарскиот премиер Петков најави посета на Скопје со цел преговори за бугарското малцинство во Македонија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде