Прашање: Јас сум 27-годишен маж во шестмесечна врска со жена што ја обожавам од секој поглед.

Тоа е нешто од бајка „романса на прв поглед“ и убедливо најсмислената и најисполнета врска што сум ја имал. Освен кога станува збор за секс.

Таа е сексуално поискусна од мене и беше доволно отворена и искрена да признае дека не ја задоволувам толку како нејзините бивши.

Често се чувствувам нервозно или вознемирено за нашиот сексуален живот и имав бројни прилики кога не можам да добијам или одржам ерекција или да ејакулирам прерано.

Ова доведе до чувство на длабока несоодветност, емаскулација и срам, до тој степен што активно избегнувам секс со неа.

Овие проблеми се надополнети со моето веќе ниско самопочитување, кое се обидувам да го решам преку терапија.

Woman on top of a man in bed

Одговор: Оставете ги бајките таму каде што припаѓаат – на вашата полица за книги.

Или препишете приказна за себе каде што сте во можност да прифатите несовршености во себе и вашиот партнер и реално да пристапите кон решавање на вашите проблеми.

Реален живот, вистински љубовен, партнер не ве споредува неповолно со нејзините бивши.

Запомнете дека заслужувате да ве ценат и поддржуваат и не очекувајте ништо помалку од вашиот партнер.

Од она што ми го кажа, постои опасност да користиш нормални настани, како што се повремена еректилна дисфункција, за да ги потврдиш негативните верувања што веќе си ги имал за себе.

Сексот би требало да е забавен, но се чини дека вашата цел стана да „претставите“ добро и да им конкурирате на нејзините бивши.

Овој пристап ќе пропадне. Пуштете се на секоја цел и едноставно дозволете си искрено да дадете и да добиете задоволство.

*Памела Стивенсон Коноли е психотерапевт со седиште во САД, специјализирана за лекување на сексуални нарушувања.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде