Постојат многу докази дека лимонадата од куркума и бибер го подобрува расположението и ја убива депресијата.

Состојките потребни за овој напиток од четири чаши се:

  • 4 чаши ладна вода,
  • 2 лажички куркума во прав,
  • 4 лажички јаворов сируп или мед,
  • 1 лимон или лимета,
  • 1 портокал и нотка црн пипер.

Ставете ги сите состојки во стаклена тегла и добро измешајте.

Пијте го сокот свеж бидејќи не треба да стои повеќе од еден ден, а се препорачува да го чувате во фрижидер.

Една чаша од овој сок на ден е доволна за подобрување на расположението, зајакнување на имунитетот и чистење на вашето тело.

Исто така, сокот се препорачува за оние кои сакаат да ослабат, бидејќи ги топи килограмите со забрзување на метаболизмот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде