Состојката што го прави ананасот уникатен е бромелаинот, ензим кој учествува во распаѓање на протеините и во намалување на воспалението во телото и прекумерното згрутчување на крвта, е добра за коските, ја намалува слузта во носот и грлото, пишува Živim.

Пријатно сладок и полн со витамини, ензими и антиоксиданси, ананасот е тропско овошје, потекнува од Јужна Америка, омилен во целиот свет, и да беше малку поудобно за консумирање, кој знае, може да ја надмине сега недостижната банана и јаболко по популарност.

Благодарение на неговите вредни состојки, ананасот, меѓу другото, помага во зајакнување на имунитетниот систем, помага во градењето на цврсти коски и го стимулира варењето на храната, а покрај тоа е нискокалоричен, и покрај неговиот многу сладок вкус.

Уникатен по структура и состав

Ананасот е член на семејството бромелијади и нивниот единствен член со овошје за јадење.

Плодот е составен од мноштво индивидуални цвеќиња со бобинки кои се обединуваат во растот околу централното јадро.

Неговите здравствени придобивки се исто толку интересни како и нејзината уникатна градба, според американската нутриционистка Лора Флорес.

Ананасот содржи големи количини на витамин Ц, важен за антиоксидантната одбрана на организмот. Исто така, содржи манган, диетални влакна, многу корисен ензим бромелаин и тиамин (витамин Б1), кој е важен во производството на енергија. Исто така, содржи калциум и калиум, рече таа.

Не содржи маснотии, содржи многу малку натриум. Слатко е, па јасно е дека содржи шеќер – околу 14 грама по порција (чаша излупен и исечен ананас, 165 грама). Но, тој е малку калоричен, во наведената количина има само 74 калории.

Ако преферирате конзервиран отколку свежа ананас за полесно јадење, имајте на ум дека содржи повеќе шеќер и повеќе калории, а помалку витамини и минерали.

Обидете се да ги купите оние без додаден шеќер или оние во сопствениот сок, а не во сируп, сугерираат од Министерството за земјоделство на САД (USDA).

Здравствени придобивки

Ананасот содржи значителни количини на витамин Ц (100 грама овошје содржи околу 48 мг од овој витамин, што е скоро две третини од дневната потреба), антиоксиданс растворлив во вода што спречува оштетување на клетките.

Затоа витаминот Ц е корисен, на пример, за здравјето на срцето и добрата подвижност на зглобовите без болка, според Институтот Линус Паулинг од Државниот универзитет во Орегон.

Благодарение на поголемите количини на витамин Ц и други антиоксиданти, ананасот може да помогне да се намали ризикот од развој на дегенерација на макулата, болест што влијае на централниот дел на мрежницата.

Ова тропско овошје може да помогне во одржување на добро држење и цврсти коски. Чаша ананас содржи 2,6 мг манган, минерал важен за развој на силни коски и сврзно ткиво.

Манганот, заедно со други минерали во трагови, може да помогне во спречување на развој на остеопороза кај жени во менопауза.

Влакната од ананас и друго овошје и зеленчук, според клиниката Мајо, се клучни за одржување на редовно варење и здравјето на цревата.

sliced pineapple fruit

Она што го прави бромелаинот посебен

Состојката што го прави ананасот уникатен меѓу храната е ензимот бромелаин, кој е вклучен во разградување на протеините, што го олеснува варењето, според Американското здружение за рак.

Неколку студии сугерираат дека бромелаинот може да биде корисен во лекувањето на остеоартритис. Бромелаинот исто така го намалува воспалението во телото, а тоа е прекумерно воспаление кое често се поврзува со рак.

Според Центарот за карцином „Меморијал Слоун Кетеринг“ во Њујорк, студии врз животни покажале дека бромелаинот и другите протеолитички ензими (оние што ги разградуваат протеините) се поврзани со зголемена стапка на преживување кај разни видови на рак.

Благодарение на високото ниво на бромелаин, вели нутриционистот Флорес, ананасот може да помогне во намалување на прекумерното згрутчување на крвта.

Затоа, ананасот е добра закуска за оние кои често летаат со авион и други луѓе изложени на ризик од згрутчување на крвта.

Бромелаин може да биде корисен и за настинки, или против формирање на прекумерна слуз во носот и грлото, според истражувањето спроведено на Медицинскиот центар на Универзитетот во Мериленд.

Што да внимавате

Ананасот значително го омекнува ткивото, па доколку се консумира во големи количини, може да предизвика чувствителност на устата, вклучувајќи ги усните, јазикот и внатрешната страна на образите.

Ова треба да помине самостојно по неколку часа, но ако чувството продолжи или се појави коприва – чешање или отежнато дишење, побарајте лекарска помош бидејќи тоа се знаци на алергија, предупредува нутриционистката Флорес.

На некои луѓе може да им пречи и голема количина на витамин Ц од ананас, што може да предизвика дијареја, гадење, повраќање, абдоминална болка или металоиди кај почувствителните луѓе.

Исклучително високи количини на бромелаин, исто така, можат да предизвикаат некои несакани ефекти, па затоа Универзитетот во Мериленд известува за можна појава на осип, повраќање и дијареја, како и зголемено менструално крварење.

Во разумни количини, не се очекуваат никакви последици. Бромелаинот може да комуницира со некои видови лекови.

Луѓето кои земаат антибиотици, антикоагуланси, разредувачи на крв, антиепилептици, бензодиазепини, анти-несоница и анти-депресивни лекови треба да се ограничат на мали количини ананас.