Постојат намирници кои имаат исклучително позитивно влијание врз нашето тело, но треба да знаете дека во некои ситуации нивната употреба сè уште не се препорачува.

Една таква храна е грејпфрут, што е вистинска бомба на лековити супстанции кои делуваат превентивно.

Богат е со витамини А и Ц и мала количина на минерали како калциум, фосфор и калиум. Разликуваме црвен и бел грејпфрут, со тоа што црвен грејпфрут содржи пет пати повеќе витамин А од белиот.

Патем, грејпфрутот е создаден во 18 век со вкрстување на портокал со помело. Резултатот беше овошје кое растеше во групи слично на грозјето, па оттука и името грејпфрут.

Повеќето луѓе мислат на грејпфрутот како здраво, вкусно и хранливо овошје богато со витамин Ц. Конзумирање на само половина од еден грејпфрут обезбедува приближно 63 проценти од дневната потреба за витамин Ц и има само 52 калории на 100 грама.

Грејпфрутот е одличен извор на антиоксиданти во борбата против разни болести, – како што се ликопен и бета-каротен, а содржи и минерали како манган, цинк и бакар и фитонутриенти кои го промовираат здравјето.

Можните здравствени придобивки од грејпфрутот вклучуваат губење на тежината, намален ризик од мозочен удар, рак, астма, висок крвен притисок и почиста кожа.

И покрај сите овие потенцијални здравствени придобивки, луѓето треба да бидат претпазливи кога го консумираат ова наводно „супер овошје“, бидејќи грејпфрутот може да му наштети и на вашето здравје доколку не го користите внимателно.

Може да придонесе за откажување на бубрезите

Иако некои научни истражувања откриле дека грејпфрутот може да ја намали појавата на камења во бубрезите поради неговите кисели својства, други истражувања покажале дека грејпфрутот може да им наштети на оние со претходно заболување на бубрезите.

Ова е затоа што грејпфрутот содржи големи количини на калиум. Вишокот калиум може да биде штетен ако функцијата на бубрезите е веќе нарушена.

Имено, бубрезите треба да ги филтрираат вишокот минерали од крвта. Хиперкалемија се јавува кога високо ниво на калиум се акумулира во крвта и бубрезите не можат да го отстранат.

Тешка хиперкалемија може да доведе до срцев застој и смрт. Затоа, ако имате заболување на бубрезите, бидете внимателни со конзумирање грејпфрут.

Ги влошува симптомите на ГЕРБ

Се проценува дека околу 40 проценти од популацијата е под влијание на ГЕРБ (гастроезофагеален рефлуксен). Оваа состојба често се поврзува со металоиди и варење.

Истражувањата откриле врска помеѓу оваа болест и прекумерната киселина во исхраната. Бидејќи грејпфрутот содржи голема количина лимонска киселина, кај луѓето кои страдаат од ГЕРБ, конзумирањето грејпфрут може да резултира во влошување на симптомите, особено металоиди.

Лековите сами по себе не ги решаваат симптомите. Ова е затоа што кога стомакот рефлуксира, стомачен ензим наречен пепсин исто така се зголемува и расте. Лековите против рефлукс не влијаат на пепсинот. Затоа, ако имате или сте склони кон ГЕРБ, треба да го намалите или отстраните грејпфрутот од вашата исхрана.

Ја намалува апсорпцијата на одредени лекови

Грејпфрутот е диетална храна за многумина. Така на пр. една петтина од Канаѓаните консумираат грејпфрут или сок од грејпфрут за појадок, што исто така се совпаѓа со делот од денот кога се земаат повеќето лекови.

Она што повеќето луѓе не го сфаќаат е дека грејпфрутот содржи супстанции кои го попречуваат транспортот на одредени лекови во телото.

Тие го прават тоа со „приврзување“ на местата на рецептори специфични за тие лекови, со што се спречува транспортот на тие лекови во клетките.

Ова резултира во значително помал внес на лекови и ја намалува или целосно ја откажува ефективноста на лекот. Еден од лековите што влијае е фексофенадин (бренд име Алегра).

Овој лек е достапен со рецепт и без рецепт. Обично е пропишано за ублажување на алергиите во животната средина. Покрај грејпфрут, други сокови како јаболко и портокал исто така можат да ја намалат ефикасноста на овој лек.

Има негативен ефект кај голем број лекови

Грејпфрутот негативно комуницира со повеќе лекови. Имено, грејпфрутот е вклучен во несакани ефекти поврзани со 85 различни лекови и тој број продолжува да се зголемува.

Дури и зголеменото време помеѓу конзумирање сок од грејпфрут или грејпфрут и конзумирање лекови не помага, бидејќи грејпфрутот останува во телото повеќе од 24 часа по ингестијата и цело време комуницира со лековите.

Треба да се нагласи дека луѓето на возраст од 45 години и постари се најголемите потрошувачи на грејпфрут, како и лекови. Тој број се зголемува со возраста. Постарите возрасни имаат повеќе медицински проблеми отколку помладите, што ги прави уште почувствителни на штетните ефекти на интеракциите со лекови со грејпфрут.

Грејпфрутот може да биде смртоносен

Од 85 познати лекови со кои грејпфрутот комуницира негативно, 43 може да има сериозни несакани ефекти што може да вклучуваат откажување на бубрезите, респираторна слабост, гастроинтестинално крварење и ненадејна смрт. Ова е затоа што грејпфрутот значително ја зголемува потенцијата на повеќето лекови. Фармакологот Дејвид Бејли проценува дека „да се земе една таблета со чаша сок од грејпфрут е како да се земаат 20 таблети со чаша вода“.

Оваа зголемена потенција резултира со несакани високи и токсични нивоа на лекот во крвотокот на една личност и може да доведе до компликации што може да резултираат со смрт.

Се смета дека фуранокумарините, како бергамот во сокот од грејпфрут, се одговорни за овој опасен несакан ефект.

Овие соединенија го блокираат ензимот на тенкото црево (CYP3A4) кој помага во метаболизмот и распаѓањето на лековите.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде