На постојано растечката листа на добрите и лошите страни на диетите растителни, повисок ризик од фрактури на коските е засилен на списокот на можни недостатоци.

Веганите и вегетаријанците можат да бидат изложени на поголем ризик од фрактури на коските отколку оние што јадат месо, според големата, надолжна студија објавена во неделата во списанието BMC Medicine.

Фрактури во зрелоста и постарите возрасти се чести, но претходните студии покажаа дека вегетаријанците имаат помала густина на минерали во коските отколку не-вегетаријанците.

Густината на коските е „мерка за количината на минерали (претежно калциум и фосфор) содржани во одреден волумен на коски“, според американскиот Национален институт за рак.

Суштински помало внесување на калциум и протеини во исхраната, исто така, се пријавени кај оние што не јадат месо. И покрај ова претходно истражување, асоцијациите помеѓу вегетаријанска диета и ризиците од фрактури се нејасни до сега, се вели во студијата.

Ова е прва сеопфатна студија и досега најголема студија за да се разгледаат ризиците и од вкупните фрактури (фрактури кои се појавуваат на кое било место во телото) и од фрактури на различни места кај луѓе со различни вообичаени навики во исхраната, изјави водечкиот автор на студијата, Тами Тонг, нутриционист епидемиолог на Одделот за здравје на населението во Нафилд на Универзитетот во Оксфорд.

Имало уште 4,1 случаи кај вегетаријанци и 19,4 повеќе случаи кај вегани за секои 1.000 луѓе во период од 10 години.

ИЗВОРCNN
претходниот член,Грејпфрутот треба да се конзумира внимателно, листа на несакани ефекти:
Следната статијаИновации: Убивање на животни за месна индустрија ќе биде минато!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде