Прашање: Јас и мојот дечко сме заедно веќе пет години. Јас сум 30-годишна жена и тој е 10 години постар од мене.

Ја започнавме нашата врска на далечина, но имавме страствен сексуален живот.

Сепак, бидејќи почнавме да живееме заедно, имаме секс само еднаш месечно, понекогаш дури и тоа е многу.

Кога имаме секс, тоа е секогаш во иста позиција и е прилично досадно; мора да биде во исто време секоја недела и ако го пропуштиме тоа време, немаме секс.

Никогаш не сум доживеал оргазам со него. Тој не сака страсно да се бакнува и има тенденција да не ме гледа во текот на сексот.

Никогаш не постои предигра. Јас отворено му кажав како се чувствувам, но тој рече дека зборувањето само го влошува проблемот.

Го сакам многу и нашата врска е генерално добра, но се чувствувам фрустрирано и одбиено.

Не сакам да го отпишам мојот сексуален живот на 30 години.

Одговор: Сè уште сте во фаза на учење еден за друг и проценка каква може да биде долгорочната врска.

Досега откривте дека страсната врска во која првично уживавте не го преживеа преминот во соживот, а тоа е црвено знаме.

Сепак, секогаш постои висорамнина или дури и намалување на еротскиот ангажман кога луѓето имаат зголемен пристап едни кон други – тие можат да станат сексуално самозадоволни или дури и мрзливи.

Но, ова не значи дека тие помалку го сакаат својот партнер – едноставно се поставува ниво на удобност и недостасува возбуда од ретки средби.

Понекогаш ова може да се поправи со обид да репродуцирате ситуации во кои сте имале одличен секс – можеби бакнување во автомобил или секс во хотел.

Имате избор да направите тоа што ќе ви треба во иднина.

Можеби ќе одлучите да се оддалечите, но засега би било паметно да бидете трпеливи, бидејќи работите може да се подобрат – дури и без неговата подготвеност да се справи со тоа.

Во ова време на Ковид, мора да се земе предвид дека стресот на карантин, финансиската несигурност и општата депресија или вознемиреност за тоа што се случува во светот негативно влијае на сексуалниот апетит и изразување за многу луѓе.

Прашањата од анонимни лица ги одговара: Памела Стивенсон Коноли, психотерапевт со седиште во САД, специјализирана за лекување на сексуални нарушувања.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде