Бидејќи велигденскиот пост е во тек и се применуваат строги правила, препорачуваме да го направите овој десерт, кој е погоден ако постете на вода.

Доколку сакате, во тортата можете да додадете и мелени ореви

Состојки:

 • 3 банани
 • 2 јаболка
 • 4-5 лажици суво грозје
 • 1 портокал
 • 10 лажици мелена овесна каша
 • 10 лажици бело брашно
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 вреќа прашок за пециво
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • малку цимет
 • 1 лажичка оцет
 • 3 лажици какао
 • 350 мл вода
 • 5 лажици шеќер
 • 2-3 лажици гриз
 • шеќер во прав за посипување

Подготовка:

Измешајте ги сувите состојки во една чинија. Пасирајте ги, мелете ги или пасирајте ги бананите.

Во бананите додадете суво грозје што претходно сте го натопиле во вода.

Додадете 1 лажичка оцет, две рендани јаболка и кора од еден портокал.

Комбинирајте суви и влажни состојки, а потоа постепено додавајте вода додека мешате.

Печете во загреана рерна на 200 ° C околу 20-25 минути.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде