8.8 C
Skopje
Tuesday, October 26, 2021

Што го предизвикува чувството на омраза и зошто некој ве мрази

1
Сигурно сте ја слушнале синтагмата „Тенка е линијата помеѓу љубовта и омразата“ и покрај тоа што е повторена доволен број пати да се третира...

Штетата што феминизмот им ја направи на жените

0
Се ближи Осми март, се обележува Интернационалниот ден на жената. Овој датум историски се поврзува со заложбите на Клара Цеткин за работничките права на...

Идеал на просечен Македонец: Да се сака или мрази Македонија?

0
Да се сака Македонија, не е ексклузивно право на Македонците. Македонците мора да дозволат и другите да ја сакаат Македонија, како што дозволуваат другите...

Тито е наш, Гоце ќе го делиме!

0
На Захариева не треба да и се посветуваат критики, говори полни со омраза и девалвирачки коментари. За неа само пофалби. Што би рекол ренесансниот...

Системска корупција во Македонија

0
Транспаренси Интернејшнл и во својот последен извештај констатира натамошен пад на Македонија во рангирањето за борба против корупцијата, сега сме на 111 место –...

Зошто се битни црниот понеделник (24.12.2012) и црниот четврток (27.04.2017)?

ЦРНИОТ ПОНЕДЕЛНИК (24.12.2012) беше обид на СДССМ да го блокира носењето на Буџетот на државата за 2013 година. Изговорот беше дека ДПМНЕ премногу ја...

Волците ги изедоа овците или овците ги изедоа волците? Неспособните ги истиснаа способните!

0
„Нас не не мачи одливот на мозоци туку останувањето на идиотите„- Иво Андриќ Сведоци сме на секојдневно иселување на енормен број млади луѓе, таа „црна...

Маж на годината

0
Се ближи крајот на годината, со затворањето на оваа, за многумина пеколна година, се доделуваат и голем број на признанја и награди. Меѓу многуте,...

Дали правење добро некогаш ќе се „исплати“?

0
Зошто добро, а не зло? Што и да правиме постои надеж дека нашите постаки, дела и зборови некој ги евалуира. Дека не сме невидлива...

Како ќе се справиме со пандемија на осаменост после КОВИД19?

0
Беше новогодишна ноќ кон 2020 година, а јас бев во паб во Кастлмајн со мојот пријател Сту Спирс. Кој збор резимира најмногу за она што...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!