11 C
Skopje
Sunday, February 28, 2021

Силата на фузијата

Веќе живееме во свет кој е поттикнат од нуклеарна фузија, каде реакторот е оддалечен 150 милиони километри и...

Кока кола, Пепси и Нестле најголеми загадувачи со пластика

Кока-Кола, ПепсиКо и Нестле се обвинети за „нула напредок“ во намалувањето на пластичниот отпад, откако трета година по ред беа прогласени за...

Пуштен во употреба првиот воз на водорот, емисијата на штетните честички целосно редуцирана

Холандската провинција Гронинген успешно тестираше воз на водород, на линија долга 65 километри, која работеше без патници до Ливарден на северот од...

Постојат различни митови за опасностите и придобивките од млекото: Дали растението е навистина поздраво...

Многумина веруваат дека растителното млеко е поздраво од животинското и целосно ги менува, но дали ситуацијата навистина е таква? Откријте подолу.

Корона математика: Пресметување на ризик од заболување

Ако денес имате десетмина што седат на маса во Прага, ризикот од барем едно лице да се зарази со корона вирус е...

Китовите конечно се враќаат во поларните региони по 40 години

Мрачната историја на китовите довела многу видови до работ на истребување, дури и во оддалечените води на Северниот и Јужниот Пол. Само...

Академиците востановија дека „доењето“ е етички проблематично

Болниците во Велика Британија почнаа да го користат терминот „хранење преку дојка“ наместо „доење“, само неколку години откако американските академици објавија студија...

Апликациите за следење на КОВИД-19 „ги изневерија очекувањата“

Откако Велика Британија претстави апликации за следење на изложеноста на коронавирус, крајно време е да се утврди колку се применливи во пракса,...

Вести Covid-19: Стероидните лекови спасуваат животи кај тешки пациенти со коронавирус

Стероидни лекови кои го намалуваат воспалението, откриено дека спасуваат животи од тешка ковид-19 состојба. Потврдено е дека група...

Овие бизниси заработуваат повеќе пари затоа што Американците остануваат дома

Њујорк (Си-Ен-Ен Бизнис), иако пандемијата предизвика една од најстрмните економски контракции во историјата, деловните активности за подобрување на домовите добро се намалија...
2,488FansLike

Recent Posts

Trending Now