Младите Швеѓани најрано стануваат самостојни, покажа истражувањето на евростат направена во повеќе европски земји во однос на просечната возраст на која младите го напуштаат домот на родителите.

Во Шведска, просечната возраст на која младите си одат од домот е 17,5 години. Во Данска тие просечно си заминуваат на 21,2 година, а во Финска на 22 години, според истражувањето на EUROSTAT.

Од друга страна, Црногорците се најзависни од семејството.

Младите во земјата си заминуваат од дома на просечна возраст од 33,3 години. Следуваат Хрватска со 32 години, Италија и Португалија со 30. Просечната возраст за цела Европа, врз основа на анализираните земји, изнесува 26,4 години.

ПРЕКУВработување
ИЗВОРКанал 5
претходниот член,Албанија ги укина сите ковид мерки, воведена четврта доза на вакцина за лица над 60 години
Следната статијаФаворизација на родителство, кој има право да одредува кој е „примарен“ а кој „секундарен“ родител по разводот?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде