Според извештајот објавен од Универзитетскиот институт Џорџтаун, Норвешка е на прво место, како земја во која е најдобро да се биде жена, додека Швајцарија е на второ место, а Финска е на трето место.

Следуваат: Данска, Исланд, Австрија, Велика Британија, Луксембург, Шведска, Холандија и Канада. Сосема неочекувано (или не?), Соединетите држави, кои обично се сметаат за најистакнатиот борец за еднаквост по многу прашања, го зазедоа само 19 -то место.

Која земја е најлоша за животот на жените?

Најтешко им е на жените во Јемен, кој е на 167 место, потоа на Авганистан, но треба да се има предвид дека истражувањето е спроведено долго пред воспоставувањето на талибанскиот режим, познат по својата бруталност кон жените.

Следуваат: Сирија, Пакистан, Јужен Судан, Ирак, Демократска Република Конго, Централноафриканска Република, Мали, Судан, Либија …

Ситуацијата на Балканот

Србија го води регионот во однос на правата на жените и е на 24 место. Први по нea се Хрватите (32 место), потоа Македонија (37 место), Бугарија (39 место) и Црна Гора (40 место).

ИЗВОРНовости
претходниот член,Фајзер доби целосна дозвола од американската ФДА за две дози над 16 години
Следната статијаЌе подлежат ли антиваксерите лекари на санкции?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде