Во нивната пилот студија, научниците од Универзитетот Врије во Амстердам открија микропластични честички во три четвртини од тестираните месо и млечни производи и во секој примерок од крв од фарма.

Овие истражувачи првпат пријавиле присуство на пластика во човечката крв во март и го користеле истиот метод на тестирање за да ги проверат животинските производи. Откривањето на честичките во крвта покажува дека тие патуваат низ телото и можат да се задржат во органите.

Иако влијанието на микропластиката врз здравјето на луѓето и животните е сè уште непознато, експертите се загрижени бидејќи пластичните честички во лабораториски услови предизвикуваат значителна штета на човечките клетки, а веќе е познато дека честичките од загадениот воздух влегуваат во телото и предизвикуваат милиони рана смрт годишно.

Научниците тестирале 12 примероци од крава и 12 примероци од свинска крв и откриле микропластика во сите 24 примероци. Тие го тестирале млекото од продавниците, земајќи 25 примероци. Од овие 25, микропластика се пронајдени во 18.

Тоа треба да дејствува како поттик за понатамошно испитување на целосниот степен на изложеност и сите ризици кои можат да бидат поврзани со неа, нагласува д-р Хедер Лесли, водач на истражувачкиот тим.

Седум од осум примероци од говедско месо и пет од осум примероци свинско биле контаминирани.

Останува непознато дали постојат потенцијални токсиколошки ризици од овие наоди, се наведува во извештајот.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Моментално авиосообраќајот е во тотален хаос
Следната статијаДенеска сончево и малку потопло време

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде