5 C
Skopje
Saturday, October 31, 2020

Што кога ќе останеш сам на светот?

– Понекогаш можеш на некој да му објасниш како се чувствуваш, но луѓето можат тоа да го разберат, дури откога истото ќе...

Токсичните луѓе не заслужуваат да бидат дел од вашиот живот, дури и кога се...

Тешко е да се прифати фактот дека е можно некој кој бил дел од вашиот секојдневен живот да е одговорен за проблемите со вашето...

Во Авганистан традицијата го одзема правото да се биде жена и го наметнува срамот...

Замислете да сте девојка, но да сте принудена да го криете својот пол. И самата помисла на тоа е ужасна, а токму...

Храна и пијалоци за лето

Лето е специфичен период од годината и сите имаат различни впечатоци кога е во прашање лето. Некои уживаат во летните високи температури...

Дуа Липа повторно провоцира, со разголени гради во одбрана на албанската традиција: Ајвар и...

На прашањето кој албански деликатес сите мора да го пробаат, Дуа Липа вели – ајвар! Интересно е што за...

По Венко Филипче, уште еден лекар со теолошки дискурс: Ја објавив библијата

Член на кризниот штаб и познатиот пулмонолог Бранимир Несторовиќ се пофалил на својата страница на Фејсбук дека ја објавил книгата „Меѓу два...

Која е најголемата грешка која ја правиме во животот? Тоа што мислиме дека...

Времето е една посебна категорија (димензија), која многу малку ја разбираме. Она што дефинитивно го знаеме е дека е ограничено во нашите животи и...

Сите ја сакаме лубеницата, а знаеме ли колку е здрава?

Блага, сочна и вкусна, лубеницата е омилено овошје налето. Нејзината црвена боја и освежителен вкус ја прават да биде симбол на летното...

Најубавите книжари во светот

Книжарите денеска се претвораат во комплекс од читални, галерии, кафетери, па дури и библиотеки. Сите што се занимаваат со книжарството се исправени...

Волјата не е доволна мораме да ја преточиме во акција

Или во слободен превод, знаењето не е доволно, мораме да го примениме, волјата не е доволна, мораме да ја преточиме во акција. Овие неколку...
2,488FansLike

Recent Posts

Trending Now