Микронутриентите се витални соединенија бидејќи се вклучени во речиси сите метаболички и физиолошки функции на телото. Еден од нив е цинкот. Недостатокот на цинк влијае на една третина од светската популација.

Симптомите и знаците на недостаток на цинк може да се движат од благи, како што е губење на косата, до тешки, како што се когнитивно оштетување и ретардација на феталниот раст.

Мускулите, заедно со коските, се ткивата што содржат најмногу цинк. Меѓу некои од неговите функции, може да се издвои и помагањето на имунолошкиот систем во борбата против бактериите и вирусите.

Цинкот го стимулира имунолошкиот систем: цинкот се врзува за вирусите, спречувајќи ги да навлезат во клетките. На овој начин тие ја блокираат нивната репликација.

Исто така, промовира заздравување на раните и поправка на ткивото. Исто така, ги олеснува биохемиските реакции: цинкот иницира многу метаболички реакции.

На пример, тој е кофактор за над 200 ензими. Промовира раст и развој: Цинкот е од суштинско значење за клеточната делба за време на бременоста. Се проценува дека повеќе од 80% од бремените жени во светот не ја примаат препорачаната доза од овој микроелемент. Цинкот е од суштинско значење за развојот на фетусот за време на бременоста.

Недостаток на цинк: симптоми

Симптомите на недостаток на цинк може да се разликуваат по интензитет. На пример, со значителен недостаток на хранливи материи, телото не може да произведе нови клетки за регенерација на ткивата.

Знаците на благ недостаток на цинк може да вклучуваат:

 • дијареа
 • деформитет на ноктите
 • губење на апетит
 • осип на кожата
 • губење на вкус или мирис
 • ниско либидо кај мажите
 • лошо зараснување на раните

Посериозните симптоми го вклучуваат следново:

 • чести инфекции поради ослабен имунолошки систем
 • хипогонадизам кај мажи поради ниско ниво на тестостерон
 • ретардација на растот кај деца и адолесценти
 • когнитивно оштетување
 • Третман на дефицит на цинк

Откако ќе се дијагностицира причината за недостаток на цинк, може да се препорачаат промени во исхраната или додатоци во исхраната.

Кога недостатокот на цинк е резултат на недостаток на урамнотежена исхрана, неопходно е да се вклучат во исхраната храна која помага да се зголеми нивото на овој минерал во клетките.

Највисоки концентрации на цинк се наоѓаат во производите од животинско потекло.

Список на главни извори на цинк:

Пилешко: Вредностите на цинкот се движат од 1,8 до 3 милиграми на 100 грама производ.
Црвено говедско месо: Обезбедува 3 до 4,7 милиграми на 100 грама.
Овошје: Содржи од 4 до 6 милиграми на 100 грама храна.
Риба: Морската храна е добар извор на цинк. Тие обезбедуваат од 0,5 до 5,2 mg.
Остриги: Суровини содржи 33 милиграми на 85 грама производ. Тој е еден од главните извори на цинк во животинското царство.
Рак: 10 милиграми на 134 грама.
Јастог: Овој рак содржи 3,53 милиграми на 100 грама.

Јајцата и млечните производи помалку се препорачуваат за зголемување на нивото на цинк, бидејќи нивната содржина на овој микронутриент е помала во споредба со другите извори.

Од друга страна, исхраната богата со растителни влакна, исто така, може да ја намали достапноста на минералите. Во овие случаи се препорачуваат додатоци на цинк.

Растителни извори на цинк кои не се 100% биодостапни вклучуваат грав, леќа, наут, грашок, јаткасти плодови, див ориз, цели зрна, пченични никулци, семиња и индиски ореви. Што се однесува до мешунките, тие треба да се натопат или да никнат за да се намали количината на фитинска киселина.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Дење летни температури, а ноќе зимски
Следната статијаССМ бара да се осуди јавната закана за отпуштање на работници од работа