-8.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Што ако бракот ви се заснова само на грижа и опстојува само поради тоа...

Приказна која предизвикува размислување... Постарите сопружници се развеле и си го поделиле имотот. Мажот имал 65 години, жената 62 години. Се разделија тивко. Секој со...

Поучна приказна: Работата го краси човекот, но и работата го гнаси

Даме и Горјан се браќа кои својот бизнис го наследиле од нивниот татко. Семејниот бизнис, кој со децении го работи семејството Димитровски, се однесува...

Недостаток на витамин Д влијае врз квалитетот и опаѓањето на косата

Витаминот Д е особено важен за здрав циклус на раст на косата, бидејќи секој фоликул на косата содржи рецептор за витамин Д. Недостатокот на...

Откажувањето од кафе може да создаде криза

Подобро е постепено да ја намалувате количината на кафе што го пиете дневно и да си дадете време да се прилагодите на промените. Нашите...

Црните дупки не мора само да голтаат ѕвезди, некои од нив и ги создаваат

Вистина е дека црните дупки  „голтаат се што им се приближува“, но изгледа дека тоа не мора секогаш да биде така. Новото истражување покажа...

Јадењето лук е здрава навика, но во овие количини лукот знае да биде токсичен:

Лукот содржи најмалку десетина антиоксиданси кои освен што го зајакнуваат имунолошкиот систем, го намалуваат холестеролот, ги уништуваат згрутчувањето на крвта и го спречуваат општото...

Дали знаете која е единствената балканска земја каде сѐ уште официјална валута е германската...

Еден банкар од далечниот Нов Зеланд пристигнал во Босна и Херцеговина разурната од војна во 1997 година со навидум невозможна задача. Со искуството од земја...

Знаци дека личноста ќе направи самоубиство:

Во периодот пред самоубиството најчесто можеме да забележиме одредени знаци и предупредувања. Највознемирувачки и најсилни се вербалните знаци како на пр „Не можам повеќе да...

Психологот Михаил Лабковски даде потполна дефиниција за неуспехот

Рускиот психолог Михаил Лабковски тврди дека неизградбата сериозна кариера не мора строго да се гледа како неуспех. И покрај фактот дека секој од нас има...

Три најдобри и три најлоши земји за работа

Пандемијата принуди многумина да направат големи животни промени, особено кога станува збор за начинот на кој работниците работат. Со многу работа направена на интернет, работата...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!