-6 C
Skopje
Thursday, January 21, 2021

Решение на дилемата: Што повеќе штити маска или дистанца?

Носењето маска е наједноставниот начин да се заштитите од ширење на вирусот. Сепак, неодамнешна студија покажа дека носењето маска самостојно, без да...

Православните верници денеска го слават св.Јован Крстител

Според Новиот Завет, неговите родители биле Захарија и Елизабета, не можеле да имаат деца долго време, а кога им се родил синот,...

Рецепт: Едноставен, брз, вкусен и економичен домашен колач

Потребно е: 3 јајца200 гр ориз50 гр суво грозјекоцка путершеќер по желбамалку циметкора од лимон200 мл млеко100 мл...

Соништа за прељуба и какво значење имаат ако се повторуваат?

Меѓу различните форми на љубовна измама што може да се доживее, онаа што се случува во соништата е апсолутно најнеобична.

Сè што љубителите на кафе треба да знаат за својот омилен пијалок

Кафето и чајот се двата најпопуларни пијалоци ширум светот и всушност се дел од човечката култура. Се разбира, овие пијалоци можат да...

Последици од долготраен стрес и како да се справиме со нив

Дали се чувствувате уморни и летаргични? Барате утеха во слатките? Дали се борите со вишок килограми? Дали често страдате од главоболка? Можеби...

Како најефикасно да спречите деменција во старост

Исто како што физичката активност помага во спречување на дијабетес и срцеви заболувања, така и дружењето има влијание врз намалување на ризикот...

По мааните се гледа: Маани на луѓето кои имаат брилијантен ум

Интелигентните луѓе исто така имаат свој концепт за здравје, љубов и други „обични“ проблеми, и ако се препознаете во некој од овие,...

Рецепт за традиционални и вкусни пивтии кои се јадат за Водици

Студеното време бара квалитетна и силна храна. Пивтиите се токму таков вид на јадење: вкусно, меко и калорично. Лесно се подготвуваат и...

Денеска православните верници се поздравуваат со „Бог се јави“

Водици или Богојавление е денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан.
2,488FansLike

Recent Posts

Trending Now