Драматичното, слабо осветлено место во Барселона го освои првото место за најдобар бар во светот за 2022 година, врз основа на новото рангирање на најдобрите 50 барови низ светот.

Главната награда оваа година му припадна на Парадизо во Барселона, според 50-те најдобри барови на светот, годишна листа која го слави најдоброто од меѓународната индустрија за пијалоци.

Прво објавено во 2009 година, тој обезбедува годишно рангирање на барови за кои гласале 650 експерти за пијалоци од целиот свет.

Лоциран во областа Ел Борн во Барселона, нуди имагинативни коктели и мезиња од бар. Локалот може да се пофали дека нуди „универзум на искушенија“ со „изненадувачки, речиси туѓ амбиент, простор каде што не треба да замислувате, незамисливото е реално, место за уживање без мисла“.

Годинешното издание на 50-те најдобри барови во светот беше претставено во Барселона, Каталонија, Шпанија во вторникот на церемонијата на лично доделување на наградите.

Второто место му припадна на Tayēr + Elementary во Лондон, втора година по ред, а Sips, исто така во Барселона, го зазеде третото место.

САД доминира на листата со осум победи, при што Њујорк зазеде шест места во 2022 година. Флорида и Илиноис беа единствените други држави кои се најдоа на листата каде Кафе Ла Трова во Мајами го освои 21-то место, а Кумико во Чикаго го освои 25-то место.

Лондон беше град со втор најголем број победнички барови (пет), следен од Мексико Сити со четири и Барселона со три.

Други специјални награди ја вклучуваат наградата Ketel One Sustainable Bar Award (Little Red Door во Париз) и Altos Bartenders Bartender Award (колумбиски сопственик и основач на Alquímico, Жан Трин).