11.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

Неколку интересни факти кои ќе ви ја сменат целосно пецепцијата

Факте се сознанија кои се базираат на можност за евиденција и докажливост. Додека науката зборува за факти кои имаат примена во научните истражувања и...

Како да подготвите хранлив доручек од кој нема да се дебелеете (ВИДЕО)

Ова јадење не дебелее, бидејќи има околу 200 калории. Во исто време, тоа ви дава сила да издржите напорен ден. Компоненти: 4 лажици пaлента по човек2...

Здрави навики за почеток на денот

Будењето и почнувањето на денот предизвикува различни доживувања кај луѓето. Некои преферираат утринските часови да ги поминат во сон и спиење, други чувствуваат повеќе...

Репортажа за македонска оаза на мирот

На високо и место со блага и умерена стрмност, прегрнато од зимзелени и листопадни дрвја се наоѓа манастирот „Света Троица“ во с. Скачковце, Куманово....

Како да ја подобрите вашата продуктивност и ефикасност во текот на денот

Од тоа дали ќе бидете продуктивни и ефикасни зависи изгледот на вашиот живот, среќа, исполнетост, задоволство, признание, унапредување и сл. Продуктивноста и ефикасноста подразбираат...

10 документарни филмови кои ќе ви ги решат дилемите околу расизмот и општествените привилегии

Ако, како и на многумина, ти е тешко да артикулираш како да разговараш за прашања од расизам, неправда, дискриминација и привилегија, би сакале да...

Матрикс 4: Киану Ривс и Кери-Ен Мос- „прекрасно сценарио“ со „неверојатна длабочина“ – Ексклузивно

Има скоро две децении откако приказната за "Матрикс" заврши во 2003 година "The Matrix Reloaded" и "The Matrix Revolutions". Во меѓу време креаторите на Матрикс...

Неколку едноставни техники за подобрување на вашиот сон

Квалитетен сон е пола убавина и здравје, затоа значајно е возрасен човек да помине најмалку измеѓу 6 и 8 часа во квалитетен сон. Освен...

Сменете ги „ти“ пораки со „јас“ пораки и почувствувајте ја магијата на комуникацијата

Луѓето во својата меѓусебна комуникација користат различни средства. Според тоа комуникацијата се дели на вербална и невербална. Но исто така комуникацијата се дели и...

Приказна за љубовта помеѓу храбрата Марта Гелхорн и генијалниот Ернест Хемингвеј

Марта Гелхорн е родена 1908 година, а умира во длабока старост во 1998 година. Важи за најистакната и најхрабрата репортерка на воени настани во...
7,777FansLike
189SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!