Сезоната на празници е пред нас, па дури и ако мислиме дека до Божиќ состојбата ќе се подобри, ќе се соберат голем број македонски семејства, а меѓу нив сигурно ќе бидат и старите, бабите и дедовците.

Со оглед на тоа што тие се особено ризична група, треба да се внимава дополнително, а епидемиолозите сугерираат како најдобро да се справиме со предизвиците што претстојат.

Најдоброто решение што носи со себе најмала опасност е да се заобиколи традицијата оваа година и да се прескокнат семејните собири.

Сигурно би било најодговорно да останете дома и да контактирате со семејството преку социјални мрежи, телефонски, видео повици.

Ова, сепак, е нереално да се очекува затоа што пандемијата трае подолго време и сите стануваат сè поосамени, што сигурно ќе се интензивира за празниците.

Покрај овој очигледен совет, постојат и низа други работи што можете да ги направите, од кои првата е планирање.

Секој што има намера да се собере, треба да биде буден во недела или 10 дена однапред и да ги сведе контактите на минимум.

Ако од вас се бара да одите на работа, носете маска и обидете се да избегнете јавен сообраќај.

Секогаш имајте на ум она што инаку е тешко да не се заборави од време на време.

Животите на постарите членови на вашето семејство буквално зависат од вашето однесување, пишува Хафингтон пост.

Секое заболување, па дури и минимална температура, треба да биде сигнал дека не доаѓате вие, вашиот партнер или децата доколку сте во близок контакт со нив.

Нема потреба да ризикувате дури и ако во спротивно би ги игнорирале овие симптоми, во овој случај внимавајте на какви било промени.

Едно заразено лице е доволно за целото семејство да добие корона вирус, а симптомите не мора да бидат толку изразени на самиот почеток на вирусот.

Тестирањето за КОВИД-19 пред да одите кај баби и дедовци, тетки или чичковци може да звучи како добра идеја, но тоа не е доволно.

Во првите денови на болеста кога има релативно малку симптоми, резултатите од тестот можат да бидат лажно негативни и на тој начин да ве доведат до чувство на неоправдана безбедност и опасно однесување.

Секако, тестирањето не е лоша идеја или само не потпирајте се целосно на тоа.

Би било добро сите да се вакцинираат против грип за да може да се отстрани барем една опасност кога веќе ќе имаме можност да го сториме тоа.

Обидете се да се грижите за вашето здравје неколку недели пред собирот за да не ги пропуштите семејните собири само заради некој безопасен студ.

Разговарајте отворено со членовите на семејството и другите гости.

Ако понекогаш се чувствувате како да го уништувате значењето на празник што има за цел да се опушти или ако другите членови на семејството се задеваат, не се откажувајте и не заборавајте дека го правите тоа затоа што ги сакате и сакате да ги заштитите.

Доколку забележите нечие несигурно однесување или симптоми, сигурно нема да спречите да доаѓаат, но слободно предупредувајте дека тоа ги става во опасност сите други.

Добрите подготовки се многу важни, но клучот е да се однесувате одговорно кога и ако навистина се случи состанок.

Луѓето лесно се забораваат, особено ако ги носи еуфоријата откако ќе бидат разделени со месеци, но почитувањето на мерките е клучно дури и во услови на празник.

Бидете сигурни да избегнувате физички контакт, дури и ако поединците заборават да ги предупредат да се држат на растојание.

Ако е можно, сте што е можно поотворени, што нема да биде секогаш погодно затоа што доаѓаат постудени денови.

Во тој случај, барем проветрете ги просториите во кои сте, по ручекот додека постарите спијат, оставете ги помладите да прошетаат и оставете ги прозорците отворени за тоа време.

И, конечно, најздодевната, а сепак најважната работа, носете маски цело време.

Многу е тешко да ги носите во затворено, особено додека нешто се пие или се јаде, но соблечете ги само за да ставите нешто во уста, а потоа веднаш да го вратите назад.

Не постои побезбеден метод за да се заштитите едни од други.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Денеска е светски ден на „индиското“ фенг шуи
Следната статијаАвстрија забрани да се носат визири, не штитат доволно од корона вирус

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде