Во последниве години, истражувањето покажа дека пробиотските култури кои се наоѓаат во ферментираната храна, исто така, играат важна улога во превенцијата на респираторните инфекции.

Најдобри извори се, вели нутриционистот проф. Д-р Верослава Станковиќ, јогурт, кефир и кисело млеко.

Бидејќи сезоната на кисела зелка е во тек, морам да нагласам дека покрај витаминот Ц, во оваа храна има и култури на пробиотици, затоа е многу важна во превенцијата од инфекции, вели д-р Станковиќ за „Здравје во чинија.

Пробиотичките бактерии се „добри“ бактерии кои го подобруваат дигестивниот систем.

Поради толку добра рамнотежа на микроорганизми, киселата зелка се препорачува за болести предизвикани од нерамнотежа на цревната флора, а особено по антибиотска терапија.

Покрај тоа, оваа храна го забрзува метаболизмот, и е одлична за чистење на црниот дроб и крвта, а со тоа и за чистење на целото тело од токсини.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде