Всушност прекумерната грижа, љубов и внимание, навистина не се добри за вашето домашно милениче.

Тие се слатки, неодоливи, па како да се воздржувате?

Но, проблемот не е во галење со домашно милениче, туку во мали грешки што најверојатно ги правите несвесно, а кои му штетат.

Верувале или не, тие ќе продолжат да ве сакаат неодредено време дури и кога ќе престанете да ги разгалувате.

Вашето куче сака храна што ја јадат и луѓето и вие му послужувате

Хранењето куче директно од вашата чинија е сигурен знак дека вашето милениче е разгалено.

Не само што го учите вашето куче дека е пожелно секој пат кога е на вашата трпеза кога ќе седнете да јадете, туку и му давате храна што не е за него.

Во најмала рака, му дозволувате да внесува повеќе калории отколку што му треба на дневна основа.

Му давате слатки

Слатките не треба да изнесуваат повеќе од 10% во исхраната на вашето домашно милениче.

Да се ​​почасти куче по негово барање е многу лоша навика.

Дебелите кучиња живеат пократок живот и страдаат од поширок спектар на болести како што се тумори, артритис и срцеви заболувања.

Го земате во рака вашето домашно милениче веднаш штом ги покаже првите знаци на замор

Сопствениците на мали кучиња имаат навика често да ги носат своите миленици во рацете – затоа што се премногу уморни за да можат да одат.

Само затоа што се мали, не значи дека им недостасува сила и дека се уморни по само 5 минути пешачење.

Пешачењето и трчањето се неопходни за кучињата за добро здравје, раст и развој.

Ако забележите дека вашето куче е уморно, застанете кратко и дајте му можност да се одмори, но не го земајте во раце.

Вашето куче има повеќе облека отколку вашите деца

Ако е навистина студена зима, топлото палто или џемпер е нешто што може да се толерира, особено ако имате мало кутре или постаро куче.

Но, ако покрај тоа, вашето домашно милениче има облека за секоја пригода, од Ноќта на вештерките до новогодишната ноќ, знајте дека претерувате и дека тоа навистина не му треба.

Купивте поголем кревет во спалната соба затоа што кучето сака да спие со вас

Колку и да го сакате вашето домашно милениче, тој треба да има свое место за одмор и спиење.

Можеби мислите дека му правите услуга и покажувате љубов, но има поголеми шанси со секое движење за време на спиењето да го вознемирувате и будите, нарушувајќи го неговиот сон и оштетувајќи му го имунитетот.

ИЗВОРМагазин Новости
претходниот член,17 дена полициски час во Чешка
Следната статијаНиту први робови биле од Африка, ниту логорите се изум на нацизмот!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде