На денот на нападот во кој беа убиени скоро 3.000 луѓе, американската метропола се бори против вирусот корона, криминалот …

Њујорк ја одбележува годишнината од нападите на 11 септември 2001 година во длабока криза, со зголемување на стапката на криминал, многу напуштени станови и затворени продавници и бездомници на секој чекор и политичка битка со владата пред претстојните претседателски избори. повикувајќи се на Франс прес.

epa07835326 A firefighter walks past the South Pool during ceremonies at the National 9/11 Memorial marking the 18th anniversary of the September 11, 2001 terrorist attacks in New York, New York, USA, 11 September 2019. EPA-EFE/JUSTIN LANE

И покрај пандемијата на вирусот корона, најголемата метропола на САД ќе одржи годишна церемонија во чест на скоро 3.000 луѓе убиени во најсмртоносните напади во историјата на САД. Едноминутно молчење ќе го одбележи моментот кога киднапираните авиони се урнаа во кулите близначки на Светскиот трговски центар (СТЦ).

Како и претходните години, семејствата на жртвите нема да одржуваат говори, но ги запишаа своите зборови. Но, тие ќе можат да се соберат на местото на настанот, со задолжително носење маски и почитување на далечината. На 11 септември, Националниот меморијален центар и музеј ќе бидат отворени за прв пат од почетокот на март.

Извор : Aljazeera Balkans ;