дома информација вест Уште постојат луѓе кои гинат за идеали: Руската новинарка која се самозапали...

Уште постојат луѓе кои гинат за идеали: Руската новинарка која се самозапали претходно праша дали нејзината смрт би ја однела Русија побрзо до посветла иднина?

365
0

На денот кога Ирина Славина реши да се самоубие, Алексеј не забележа ништо необично во неговата сопруга. Беше 70-ти роденден на нејзината мајка и Ирина и испече торта со јаболко.

Во 13:34 часот Алексеј заѕвони на мобилниот телефон кај неговата сопруга и парот кратко зборуваше: „Само нормални работи, како кога ќе се врати“.

Два часа подоцна добил повик во кој му кажале дека Ирина се самозапалила под sидовите на локалното Министерство за внатрешни работи.

Irina Slavina with her husband and their friend Irina's son Matvei

Нејзината последна објава на Фејсбук гласеше: „Ве замолувам да ја обвинете Руската Федерација за мојата смрт“.

Најблиските на Ирина не се сомневале дека таа ќе крене рака на себе. Но, тие се убедени дека тоа е чин на намерен политички протест, а не на очај.

„Ирина Славина и депресијата немаат ништо заедничко, рече нејзината долгогодишна пријателка, Ирина Еникеева. „Таа беше позитивна,„ енергетичарка “; жена полна со љубезност, топлина и светлина.

Набргу по нејзината смрт, видео-снимките, очигледно од камерата за видео надзор, започнаа да кружат на Интернет. Јасно ја покажува Ирина Славина пред гигантскиот, бетонски штаб на Министерството за внатрешни работи.

Таа зазема место меѓу трите бронзени фигури на клупа: споменик на руските полицајци низ вековите.

Bench monument to the police where Irina Slavina took her life

Пламенот најпрво се појавува на нејзината лева рака, а потоа брза по нејзиниот ракав за да го зафати целото тело за неколку секунди. Случаен минувач ја откинува јакната и се обидува, во паника, да го запали огнот, но жената што умира двапати го оттурнува, пред да се сруши на земја.

„Беше јасно дека таа е крајно решена да го стори тоа“, вели друг пријател, продемократски активист Михаил Јосилевич. „Фактот што таа се реши на ваков екстремен чин значи дека тоа не е самоубиство, туку форма на протест: пресметано и планирано“.

Пред една година, Ирина дури ја пренесе идејата на Фејсбук. Таа праша дали, ако се запали, би ја довела Русија “дури и малку побрзо кон светла иднина? Или, дали мојата жртва ќе биде бесмислена?”

Нејзините читатели сметаа дека станува збор за шега.

Мајка на две деца, која го запозна својот сопруг како тинејџерка, шетајќи ги своите кучиња, Ирина Славина го започна својот професионален живот како учителка во училиште.

Извор: BBC

претходниот член,Јасинда Ардерн е доказ дека во жена од мал град, која долги години била обичен шалтерски работник се крие моќен лидер од светски ранг
Следната статијаЛукрашенко попушта, ги повика опозиционерите да се повлечат од улица и да соработуваат во пишување на измени во Уставот