дома животен стил Три природни начини како да го намалите `рчењето

Три природни начини како да го намалите `рчењето

38
0

`Рчењето е непријатен феномен што може да го наруши спиењето, да предизвика болки во грлото, но и да ги излуди сите што живеат со вас.

Тоа е предизвикано од вибрации на мекото непце и ткивата во грлото, носот и усната шуплина. Доколку сакате да се ослободите од `рчењето на природен начин, испробајте ги овие трикови.

  1. Нанe

Ова растение отвора канали во носот и грлото и со тоа го олеснува дишењето, што е многу важно доколку сакате да го олесните `рчењето. Во чаша млака вода додадете три капки есенцијално масло од нане.

Гаргара со усната шуплина со смесата пред спиење, а потоа исплукајте ја. Повторувајте ја постапката секој ден додека не забележите подобрување.

  1. Маслиново масло

Маслиновото масло го релаксира ткивото и го намалува отокот на мукозните мембрани. Исто така, го намалува триењето предизвикано од вибрациите на ткивото што не ‘рчи.

Пред спиење измешајте половина лажичка мед и иста количина маслиново масло. Полека протресете ја смесата во устата и проголтајте ја пред спиење. Повторувајте ја постапката секоја вечер.

  1. Кардамон

Семето на ова растение се користи во индиската кујна од памтивек, а покрај пријатната арома во садовите, тие имаат и бројни позитивни здравствени својства.

Имено, кардамонот ја разредува слузта и го олеснува дишењето. Додадете половина лажичка прав од кардамон во чаша млака вода и добро измешајте. Пијте половина час пред спиење.

Извор: Magazin.novosti.rs

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде