Врвниот американски експерт за вируси предупреди да не се искористи вакцина „Ковид-19“ пред да се докаже дека е безбедна и ефикасна.

Говорејќи за новинската агенција Ројтерс, д-р Ентони Фаучи исто така рече дека тоа може да наштети на развојот на други вакцини.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, наводно, размислува за плановите за ваква вакцина пред да биде целосно тестирана.

Ваквиот потег може да ги зголеми неговите шанси за реизбор на претседателските избори во ноември.

Демократите го обвинуваат американскиот претседател дека е подготвен да ги загрози животите на Американците за политичка корист.

Извор: BBC

претходниот член,Нема крај со корона вирусот – повторно ќе се јавува и кај излекувани пациенти
Следната статијаЕстонија за прв пат има жена на функција – претседател, а нејзиниот син е трансродова личност

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде