Мексиканецот Хуан Педро Франко, кој влезе во „Гинисовата книга на рекорди“ со 595 килограми пред три години како најтешкиот човек на светот, го победи коронавирусот.

https://www.instagram.com/p/B5iWjX4HRdC/?utm_source=ig_embed&ig_mid=92C53D44-8167-404B-A934-9F5699A551E5

Диетата и физичките вежби, како и операцијата за намалување на желудникот, очигледно му помогнаа во тоа, изјави 36-годишниот Франко за АФП.

Имаше висока температура, главоболки и по целото тело и имаше големи потешкотии да се задуши, открива Франко, кој живее во сојузната држава Агуаскалиентес во централно Мексико.

Според официјалните податоци, дури една четвртина од 74.000 луѓе во Мексико кои починале како резултат на инфекција со коронавирус биле со прекумерна тежина.

Дијабетичари, хипертензиви и срцеви пациенти се подложни на компликации од коронавирусна инфекција – вели Хозе Антонио Кастанеда, шефот на тимот што го третираше Франк од дебелина.
Нивните шанси да излезат се многу мали – додава тој.

Неговиот пациент, кој некогаш не можеше да стане од кревет поради својата тежина, е еден од исклучоците.

Извор: Kurir.rs