Во четврток тетовчани најавија протест по повод одлуката за покачување на цената на електричната енергија.

Според нив, регулаторното тело треба да се укине бидејќи не ги застапува и штити интересите на граѓаните, туку бизнис интересите на компаниите.

Регулаторната комисија донесе одлука покачувањето да биде за 7,4% што би значело во просек 100 денари повеќе на сметката за струја.

По соопштување на одлуката, имаше реакции од страна на граѓаните кои дури и потпишуваа онлајн петиција за укинување на покачувањето и снижување на ДДВ на 5%.

Засега тетовчани се единствените граѓани кои најавија протести почнувајќи од четврток неделава.

претходниот член,Како да препознаете сигурен vs. несигурен маж?
Следната статијаНајголем пожар годинава голтна неколку хектари шума и продолжуваа да беснее

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде