Шведската влада нема да ја препорачува вакцината против коронавирусот на младите од 18 години.


Децата вирусот го пренесуваат на ограничен начин така што вакцината не им е потребна, сметаат шведските експерти.
Од друга страна, здравствените власти на Шведска препорачуваат вакцина на возрасните лица, посебно на оние кои се чувствителна група и постари, пренесува Си-Ен-Ен.


Главниот шведски епидемиолог Андрес Тегнел објаснил дека Шведска функционира по принципот доброволни вакцини, а така било и за време на минатите пандемии кога биле вакцинирани голем број луѓе.


Веројатно сме имале најголем процент на вакцинирани на светот. На почетокот нема да биде најрелевантно да се вакцинираат деца, туку оние кои се ризична група – постарите и оние кои работат со нив, рекол Тегнел.

Извор : Вечер ;

претходниот член,Путин, досиеја за криминал и ФинЦЕН: Санкциониран соработник на рускиот претседател „перел милиони“ преку банката Баркли
Следната статијаЕрбас гледа во иднината со водородни авиони

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде