дома информација вест Со помош на сондата „Нов Хоризонт“ НАСА откри зачудувачки детали за „џуџестата...

Со помош на сондата „Нов Хоризонт“ НАСА откри зачудувачки детали за „џуџестата планета“

136
0

Завеаните планини на Плутон изгледаат како да припаѓаат на Земјата, но истражувачите открија дека снежните врвови на овие пејсажи всушност се направени од метан.

Сондата „Нов хоризонт“ на НАСА полета кон Плутон во 2015 година, обезбедувајќи го нашиот досегашен најблизок и детален преглед на џуџестата планета.

Сондата откри карактеристики кои наликуваат на оние зачудувачки снежни врнежи на планините на Земјата.
Тоа е уште едно откритие направено со употреба на податоци од „Нови хоризонти“ што го менува начинот на кој научниците го разбираат Плутон.

Џуџестата планета постои на работ на нашиот Сончев систем на место наречено Кајперов појас, каде ледените, стари остатоци од формирањето на Сончевиот систем кружат околу Сонцето на толку големо растојание што остануваат како замрзнати временски капсули.

Cthulhu is a region that stretches nearly halfway around Pluto's equator, starting from the west of the great nitrogen ice plains known as Sputnik Planum. It's a bit larger than Alaska and showcases snow-capped red mountains that are actually covered in bright methane frost.

Плутон е оддалечен 3,6 милијарди милји од сонцето – 40 пати поголемо растојание од Земјата до сонцето – и за една година се потребни 248 земјини години. Ова го прави Плутон ладно место покриено со мраз, а неговата површина е помеѓу негатива 378 до негативна 396 степени Фаренхајт.

Неговата тенка атмосфера вклучува азот, метан и јаглерод диоксид, и иако небото е плаво на Плутон, снегот е црвен поради неговиот хемиски состав.

Извор: BBC

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде